Evropski prosjek je 12 odsto što je znatno manje nego u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je skoro svaki treći stanovnik tetoviran. Italijani u prosjeku, prvu tetovažu rade oko 25. godine,piše RTS.
U Italiji ima oko 2.800 centara koji se bave tetovažom, a od tog broja, 60 odsto se nalazi na sjeveru zemlje. Procijenjuje se da centri za tetovažu prihoduju oko 300 miliiona eura godišnje, čemu treba dodati i zaradu koja se ostvaruje od rada na crno.
Italijanski stručnjaci i ljekari upozoravaju da treba ići samo u kvalifikovane centre koji imaju uredne sertifikate. Takođe, naglašavaju da se posebna pažnja mora posvetiti kvalitetu mastila za tetoviranje i da žene u drugom stanju ne bi smjele da se tetoviraju.
Italijansko Ministarstvo zdravlja je povuklo oko 11 pigmenata za tetovaže koje su smatrali kancerogenima i potencijalnim izazivačima alergije. Upozoravaju da se mastilo sa crteža razliva i ulazi pod kožu sve do limfnih čvorova gdje može izazvati ozbiljne zadravstvene probleme.
Ispostavilo se da su najštetnije boje crvena i žuta, ali potrebno je biti oprezan i sa crnom bojom. Takođe je potrebno izbjegavati pokrivanje mladeža tetovažama, odreći se solarijuma i odmah se obratiti ljekaru ako se primijeti bilo šta neobično.
Evropski dermatolozi su uputili apel vladama zemalja Evropske unije i ministrima zdravlja tražeći da boje koje se koriste za tetoviranje zadovoljavaju iste sigurnosne standarde kao i kozmetički proizvodi.
U Italiji se 13 odsto ljudi tetovira u centrima koji ne poštuju norme predviđene zakonom što može dovesti do neželjenih infekcija. Osobe koje boluju od dijabetesa, koje pate od alergija, koje imaju psorijazu, kao i trudnice, ne bi smjeli da se tetoviraju.
Istraživanje Instituta za zdravlje je pokazalo da se žene u Italiji tetoviraju više od muškaraca, kao i da postoji razlika koji dio tijela se najčešće tetovira. Naime, muškarci tetoviraju ramena, ruke i noge, dok žene preferiraju leđa, članke i stopala.
Komentari