"Što se tiče političkih kriterijuma, izvještajni period obilježile su tenzije i nepovjerenje između političkih aktera i nizak nivo povjerenja u izborni okvir. Zbog pandemije COVID-19, parlament nije bio aktivan u ranim mjesecima 2020. godine, a potom je raspušten zbog parlamentarnih izbora 30. avgusta", navodi se u izvještaju.
Izbori su se, kako navode, odvijali u okruženju koje je bilo polarizovano oko pitanja crkve i nacionalnog identiteta.
"Izbori su rezultirali promjenom sastava vladajuće većine bez presedana. Novi parlament treba da nastoji da pronađe široki međustranački i društveni konsenzus i da u praksi pokaže svoju posvećenost crnogorskom programu reformi EU, što je od vitalnog značaja za napredak zemlje na njenom putu ka EU", naveli su u izvještaju.
Pravosuđe, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije
Crna Gora je i dalje umjereno spremna za primjenu EU pravnih i evropskih standarda u oblasti pravosuđa i u cjelini je postigla ograničen napredak, naime kontinuiranom primjenom ICT strategije za pravosuđe, navodi se u izvještaju.
"Odluka Sudskog savjeta o ponovnom naimenovanju sedam predsjednika sudova, uključujući predsjednika Vrhovnog suda, na najmanje treći mandat, izaziva ozbiljnu zabrinutost", kaže se u Izvještaju.
Crna Gora je, dodaju, postigla određeni nivo pripreme u borbi protiv korupcije.
"Agencija za borbu protiv korupcije, koja djeluje pod novoimenovanim rukovodstvom, nastavila je da se jača aktivnostima izgradnje kapaciteta i tehničkom pomoći. Međutim, ostali su izazovi vezani za njenu nezavisnost, postavljanje prioriteta, selektivni pristup i kvalitet odluka", piše u Izvještaju.
Korupcija je, dodaje se i dalje rasprostranjena u mnogim oblastima i predstavlja ozbiljnu zabrinutost.
"Potrebna je snažna politička volja da se efikasno riješi ovo pitanje koje zabrinjava, kao i snažan odgovor krivičnog pravosuđa na korupciju na visokom nivou. Crna Gora ima određeni nivo spremnosti / umjereno je pripremljena u borbi protiv organizovanog kriminala", ističe se u Izvještaju.
Sloboda izražavanja
Tokom izvještajnog perioda Crna Gora nije postigla napredak u pogledu slobode izražavanja, navodi se u Izvještaju.
Iako je postignut napredak u zakonodavstvu o medijima, ovo je zasjenjeno hapšenjima i postupcima protiv urednika on-line portala i građana zbog sadržaja koji su postavili ili dijelili on-line tokom 2020. Važni stari slučajevi napada ostaju neriješeni, uključujući ubistvo glavnog i odgovornog urednika dnevnih novina Dana 2004. i pucnjavu istraživačkog novinara 2018. godine.
I dalje postoje zabrinutosti zbog uređivačke nezavisnosti i profesionalnih standarda nacionalnog javnog emitera RTCG. Medijska scena je i dalje visoko polarizovana, a mehanizmi samoregulacije i dalje slabi. Rastući obim dezinformacija širom regiona dodatno je polarizovao društvo nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti i tokom izborne kampanje.
Ekonomski kriterijumi
Što se tiče ekonomskih kriterijuma, Crna Gora je, navode, postigla određeni napredak i umjereno se pripremila za razvoj funkcionalne tržišne ekonomije.
Ekonomski izgledi Crne Gore znatno su se pogoršali od drugog kvartala 2020. godine, zbog mjera karantina COVID-19, uvedenih u aprilu.
Javne finansije, koje su se popravile 2019. godine, pod velikim su pritiskom 2020. godine zbog brzo rastućih troškova za finansiranje odgovora vlasti na pandemiju u kombinaciji sa naglim padom budžetskih prihoda usljed niže ekonomske aktivnosti.
Komentari