Za devet mjeseci ove godine otvoreno je 89 stečajnih postupaka, a dio je posljedica lanjskih prijedloga.
Prijedlozi
Ove godine podnijeli su znatno manje prijedloga za stečaj nego lani.
"Prošle godine Poreska uprava predložila je uvođenje stečaja kod 567 poreskih obveznika, a ove godine je poslala 76 prijedloga", objasnili su iz Poreske uprave i istakli da je Privredni sud uvažio veliki broj njihovih prijedloga, prenosi Pobjeda.
Iz ove institucije navode da je privredni sud postupajući po prijedlozima PU, lani otvorio stečaj kod 502 obveznika, a ove godine kod 89.
Oni navode da je s početkom pandemije kovid-19 Privredni sud prilagodio svoj rad epidemiološkoj situaciji, pa se to odrazilo i na dinamiku predlaganja stečaja od strane Poreske uprave.
"Ali ovu mjeru predviđenu planom za upravljanje poreskim dugom sprovodićemo u kontinuitetu i to kod svih obveznika kod kojih primjenom ostalih mjera ne bude moguće naplatiti dug", objasnili su iz Poreske uprave.
PU je, zbog specifičnog rada Privrednog suda usljed pandemije, bila privremeno obustavila podnošenje prijedloga za uvođenje stečaja kod dužnika, ali ih je pripremala. Naveli su da je pandemija rezultirala odlaganjem naplate potraživanja od 45 miliona eura.
Naplata
Ove godine PU je naplatila blizu 11 miliona eura poreskog duga, a od početka primjene Zakona o reprogramu poreskog potraživanja 74,9 miliona eura. Od toga je od pravnih lica naplaćeno 60,2 miliona, od fizičkih blizu 9,9 miliona, a od lokalnih preduzeća i javnih ustanova blizu 4,87 miliona eura. Naplata reprogramiranih obaveza u ovom momentu iznosi 71,58 odsto u odnosu na dospjele poreske obaveze.
PU je na kraju prošle godine prijavila 378 miliona eura poreskog duga, što je za oko 20 miliona eura manje nego na kraju 2018.
Komentari