"Počev od martovskih mjera, preduzetnici i mala preduzeća direktno su bili pogođeni mjerama koje je država preduzela da spriječi pandemiju izazvanu virusom korona. Ove mjere su pogoršale ekonomiju grada i građani su jedinu nadu položili u turističku sezonu", ističu iz Force.
Naveli su da je naredni napad na ekonomiju grada izvršen u toku ljeta kada je granica Crna Gora - Albanija i Crna Gora – Kosovo, odakle dolazi većina turista u Ulcinj, bila zatvorena.
"Opština Ulcinj je jedina pretrpjela ovo zatvaranje jer podsjećamo, najfrekventniji granični prelazi odakle dolaze turisti u ostale primorske gradove u Crnoj Gori su u jednom trenutku otvoreni", kazali su iz Force.
Dodaju da je drakonskim mjerama i bez odgovarajuće pomoći ili nadoknade, gradska privreda ispunila uslove za proglašenje duboke ekonomske krize.
"Odluka o zatvaranju po treći put, koja je stupila na snagu prošlog vikenda, primorava gradske privrednike na bankrot i zatvaranje preduzeća. Posljedice koje se još uvijek mogu izbjeći mogu biti katastrofalne stvaranjem velikog dodatnog broja nezaposlenih koji će donijeti poteškoće u osiguranju egzistencije", ističu iz Force.
Kako kažu ova odluka, koja utiče na ekonomiju građana i grada u cjelini, premašuje mjere savjeta i uputstava, postajući kazna za privrednike i preduzeća koja su u potpunosti poštovala mjere koje su bile na snazi.
"Zbog toga, pozivamo Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti, da pokaže razumijevanje na ranije preduzete mjere i pogleda situaciju u cjelini i da povuče ovu odluku kako ne bi došlo do bankrota privrednih subjekata u Ulcinju i njegove privrede u cjelini", poručuje se u saopštenju Force.
Komentari