Dosad je Kovid-19 registrovan u vrtićima u Podgorici, Nikšiću, Budvi i na Cetinju, a prema podacima Ministarstva prosvjete u predškolske ustanove dolazi oko 30 odsto od ukupnog broja upisanih mališana.
"Takva situacija je zasad, naravno, povoljna, jer značajno smanjuje mogućnost transmisije", saopšteno je iz tog resora.
Govoreći o mjerama koje se primjenjuju za suzbijanje virusa kažu da su u pitanju one koje su ranije najavili, a to je, između ostalog, mjerenje temperature kod kuće i u vrtićima i organizovanje rada tako da se veći fokus stavlja na individualne aktivnosti, dok se direktan, bliski kontakt pokušava svesti na minimum.
Pomoćnica direktora JPU Đina Vrbica Ivana Radusinović kazala je za Dan da nema dozvolu da komentariše slučaj obolijevanja u toj ustanovi. Početkom ove sedmice infekcija je potvrđena kod jednog mališana koji ide u predškolsku ustanovu "Ljubica Popović", zbog čega je devetoro djece u samoizolaciji.
Infekcija je potvrđena i kod djece i vaspitača u vrtićima u Podgorici, Kotoru i na Cetinju. U predškolskoj ustanovi "Zagorka Ivanović" na Cetinju prošle sedmice je kod dvoje djece utvrđena infekcija virusa korona, zbog čega je obustavljen rad u dvije vaspitne grupe. U Budvi je početkom mjeseca zaražen jedan učenik četvrog razreda, zbog čega je čitavo odjeljenje bilo u samoizoalaciji.
Prema procjenama podgoričkog Sindikata prosvjete, kod 40 nastavnika u obrazovnim ustanovama u Podgorici je potvrđen virus korona.
Direktorica JPU "Ljubica Popović" Slavica Luburić kazala je da je dijete kod kojeg je infekcija potvrđena u ponedjeljak dolazilo u vrtić 7,8 i 9. oktobra, a potom je za vikend dobilo temperaturu.
"U ponedjeljak su roditelji javili da je dijete pozitivno. Zaposleni su stavljeni pod zdravstveni nadzor uz obavezno javljanje higijensko-epidemiološkoj službi", navodi Luburićeva.
Istakla je i da su registrovana tri oboljela vaspitača iz dva vrtića. Oni su, prema njenim riječima, poštovali preporuke, odnosno nosili su maske i vizir, te u skla du sa preporukama nadležnih nema potrebe da djeca u tom slučaju budu izolovana.
Iz Instituta za javno zdravlje saopšteno je povodom žalbi roditelja zbog nošenja maski u obrazovnim ustanovama da svaka promjena, posebno nametnuta, nailazi na otpor, nerazumijevanje i pogrešne intrepretacije.
"U sklopu inicijative Edukorona, u saradnji sa pedijatrima i ljekarima sportske medicine, sproveden je ogled sa namjerom da se testiraju navodi iz medija i sa društvenih mreža, a tiču se navodne štetnosti nošenja maske. Zagovornici ovih teorija tvrde da ponovno udisanje vazduha izadahnutog u masku snižava nivo (zasićenost) kiseonikau mozgu i izaziva odumiranje tih posebno osjetljivih ćelija. Zato smo odlučili da izmjerimo kolika je zasićenost kiseonikom kod dječaka školskog uzrasta dok nosi masku, kako bismo utvrdili da li će se on smanjiti. Ako maska bude smanjila zasićenostčak i za jedan odsto u odnosu na normalne vrijednosti (od 95 do 100 odsto) ili u odnosu na trenutak kada dječak ne nosi masku, onda bi navodi sa interneta mogli biti tačni. Provjera je pokazala da maska ni najmanje nije uticala na nivo kiseonika u krvi. Nivo kiseonika bez maske je bio 98 odsto, a tokom cijele provjere i nošenja maske nivo je ostao neporomijenjen. Dakle, zaključuje se da maska nije uticala na zasićenost", navode iz Instituta.
Iz Instituta zaključuju da nošenje maske ne utiče na nivo kiseonika u krvi, kao i da ne može smetati organizmu i njegovin ćelijama.
Dobijeni rezultat je bio očekivan. Kao još jednu potvrdu možemo uzeta primjere profesija (npr. hirurzi) ili kultura (npr. Japan ili Kina) u kojima je nošenje maske veoma zastupljeno, pa bi eventualni negativni aspekti bili odavno primijećeni navode iz Instituta.
Komentari