Koristeći svemirski teleskop "Hubble", naučnici su analizirali spektar vidljive svjetlosti s planete poznate kao HD 189733b, koja se okreće oko zvijezde udaljene oko 63 svjetlosne godine. No, taj je golemi plavi svijet - najbliži i najproučavaniji od stotinu planeta izvan Sunčevog sistema koji su otkriveni posljednjih godina - magličasti užareni staklenik u kojem duvaju vjetrovi poput plamenika i gdje redovno pada kiša od rastopljenog stakla.
I dok je Zemlja plave boje zbog okeana koji jače apsorbuju crvene i zelene talasne dužine sunčeve svjetlosti od plave, spomenuta planeta svoju čarobnu azurnu plavu duguje silikatima u užarenoj atmosferi.
Mars vidimo kao crvenu planetu jer je njegova površina bogata željeznim oksidom koji apsorbuje plave i zelene talase dužine svjetlosnog spektra, a reflektuje crvene talasne dužine svjetla.
U atmosferi HD 189733b, koja mjeri 1.000 stepeni Celzijusa, nalazi se velika količina zrna silikata, čestog sastojka pijeska na plaži, nošena vjetrovima od preko 6.400 kilometara na sat. U toj užarenoj atmosferi čestice silikata se tope i postaju "kapi" rastopljenog stakla, i više raspršuje vidljivo plavo svijetlo nego crveno.
Izvor (Nezavisne novine)