Da li će doći do novog lokdauna? I ako hoće, kako će to da izgleda, pita se Dojče vele.
Lotar Vajler, direktor Instituta Robert Koh, glavne epidemiološke institucije u Njemačkoj, u četvrtak je ponovo nakon dužeg vremena izašao pred novinare.
Ali njegov nastup nije bio toliko dramatičan, koliko su dramatične bile brojke koje je predstavljao: više od 11.000 novozaraženih za jedan dana. To je do sada u Njemačkoj bilo nezamislivo.
I uprkos svemu tome, Vajler je djelovao smireno: „Nismo bespomoćni, još uvek imamo šansu da spriječimo dalje širenje virusa.“
Svaki pojedinac, kako je podsjetio Vajler, može osjetno da smanji opasnost od zaraze ako se pridržava pravila o razmaka, ako nosi masku i ako vodi računa o higijeni. Pa čak i ako je u blizini neki zaraženi slučaj. Dakle i dalje bi se trebalo slijepo pridržavati tih pravila.
Bauk lokdauna kruži Njemačkom
Uprkos Vajlerovoj smirenosti, u Njemačkoj se vodi žestoka rasprava oko toga da li će u toj zemlji ponovno, kao na proljeće, biti uveden „lokdaun“, dakle smanjenje svih javnih, privatnih i ekonomskih aktivnosti na minimum. Neke evropske zemlje poput Belgije ili Češke već su uvele tu drastičnu mjeru.
Foto: Anadolija
Svima je još u sjećanju prvi lokdaun iz marta ove godine: prazne ulice, zatvorene škole i obdaništa, zatvoreni restorani. Na ulicama sablasna atmosfera bez prolaznika. Privreda je radila na rezervi, a država utrošila milijarde kako bi ublažila posljedice takvog stanja, recimo kroz mjere skraćenog rada.
Iskustva iz prvog lokdauna
Kakva je situacija sada? Deklarisani cilj politike – a to je ono što i kancelarka Angela Merkel uporno ponavlja – jeste izbjeći novi lokdaun. Njemačka je ujedno i mnogo bolje pripremljena na novi rast broja zaraženih nego što je to bio slučaj u proljeće, a i stručnjaci bolje poznaju virus. U proljeće je najveći strah bio oko pitanja da li će bolnički kapaciteti biti dovoljni, ali taj strah se tada pokazao kao neopravdan.
Zdravstveni sistem se sada oslanja na iskustva iz prvog talas. Isto tako, nema problema ni sa snabdijevanjem važnim materijalima kao što su zaštitne maske, što je na proljeće predstavljalo veliki problem. Preduzeća su u međuvremenu za svoje radnike razvila i nove, djelotvorne, higijenske koncepte.
Lokdaun – moguć lokalni i vremenski ograničen
Zbog svega toga njemački političari, među kojima je i poslanica Ljevice Anke Domšajt-Berg, ne vjeruju u novi lokdaun.
"Njemački lokdaun na proljeće još je bio blag u poređenju s nekim drugim zemljama. Uprkos tome trebalo bi učiniti sve kako se on ne bi ponovio i smanjiti posljedice mogućih novih ograničenja“, kaže Domšajt-Berg za DW.
Političarka Ljevice smatra da će se, u slučaju daljeg rasta broja zaraženih, primenjivati prostorno i vremenski ograničene mjere, kao što je to npr. slučaj u bavarskom Berhtesgadenu, omiljenom turističkom centru u Alpima, gdje je na snazi novi lokdaun. Stanovnici tog mjesta, prema najnovijim pravilima, smiju da napuštaju svoje kuće i stanove samo ako za to imaju jak razlog, a turisti su bili prisiljeni da napuste to mjesto.
Koronavirus već doveo do nekih lokalnih zaključavanja, Foto: Getty images
Praćenje toka zaraze ostaje najveći problem
Ipak, iako se čini da je Njemačka dobro pripremljena, direktor instituta Robert Koh Vajler brine se oko jedne stvari. Primjetno je, naime, da se virus u pojedinim područjima širi nekontrolisano, zbog toga što nije moguće pratiti tok zaraze. Još prije nekoliko nedelja virusolozi su primijetili da se korona više ne širi linearno, kao proljetos u određenim regionima – već u širinu.
Praćenje toka zaraze zadatak je zdravstvenih ureda koji u međuvremenu rade na ivici svojih kapaciteta. Na to je ukazao i bavarski premijer Markus Zeder koji je istovremeno naglasio da je praćenje toka zaraze neophodno.
Opet problemi s toaletnim papirom
Za sada se ostaje na tome da restorani i prodavnice i dalje budu otvoreni, isto kao i škole i obdaništa. Ali i dalje je važno smanjiti broj kontakata. Upadljivo je pritom to u kolikoj mjeri političari apeluju na „individualnu odgovornost“ građana.
Uz sve to, rasprava o mogućem novom lokdaunu već sada toliko uznemirava pojedince, da se to ponegde ponovo odražava na snabdijevanje – toalet-papirom. Maloprodaja, naime, u pojedinim regionima bilježi nestašice tog artikla. Prazne police sa toalet-papirom na proljeće su bile jedan od simbola korona-krize. I tada i danas, prodavci apeluju na potrošače i ističu da nema potrebe da se stvaraju zalihe. Ali kao ni tada, ni danas takvi apeli ne pomažu.
Blokada tokom Božića?
Poznati njemački virusolog Kristijan Drosten sa berlinske klinike Šarite prije nekoliko dana spomenuo je mogućnost vremenski ograničenog lokdauna tokom Božića. On je preko Tvitera poručio da je ova ideja, koja se sve češće spominje u Velikoj Britaniji, „vrijedna da se o njoj razmisli“.
Ali kako će se to odraziti na raspoloženje Njemaca više je nego upitno. Jer, mnoge je vidljivo razočaralo otkazivanje tradicionalnih božićnih vašara.
Komentari