Na samom vrhu liste po ukupnoj količine plastičnog otpada koje završi u moru su Egipat sa 74.000 tona godišnje, Italija sa 34.000 tona godišnje i Turska sa 24.000 tona godišnje.
Međutim, po količini izbačenog otpada po stanovniku prednjače Crna Gora sa osam kilograma po osobi godišnje, te Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija sa po tri kilograma po osobi godišnje, navodi se u izvještaju ,,Plastično more: Sredozemlje“.
"Upozorava se da zagađenje plastikom može nanijeti dugoročnu štetu kopnenim i morskim ekosistemima i biodiverzitetu, posebno morskim životinjama koje bi mogle da se zapletu ili da progutaju plastični otpad i umru od iscrpljenosti ili gladi",rekla je direktorka Morskog i polarnog programa IUCN-a, Mina Eps,prenosi Pobjeda.
Kako se dodaje, godišnje u Sredozemnom moru završi 229.000 tona plastičnog otpada, ali ukoliko se ne preduzmu značajne mjere – taj broj bi mogao da se udvostruči do 2040.
"Vlade, privatni sektor, istraživačke institucije, industrija i potrošači moraju zajedno redizajnirati procese i lance snabdijevanja, ulagati u inovacije i usvojiti održive obrasce potrošnje i poboljšane prakse upravljanja otpadom kako bi zatvorili plastičnu slavinu",rekao je direktor IUCN-ovog Centra za mediteransku saradnju Antonio Troja.
Prema izvještaju, poboljšanje upravljanja otpadom, počev od sakupljanja otpada, ima najveći potencijal da smanji curenje plastike tokom vremena, a samo globalna zabrana plastičnih kesa smanjila bi ga za oko 50.000 tona godišnje.
Komentari