Od trenutka kada je stigla vijest da se režiser Wong Kar-wai zainteresovao da snimi film o njemu, publika je željno pratila režiserov projekat. Svi su se željeli da vide kako će Ip Man da izgleda iz perspektive jednog art house režisera. Prošlo je deset godina dok Kar-wai nije zadovoljio svoj perfekcionizam i dozvolio da svijet pogleda Ip Mana kroz njegove oči. Rezultat je film „The Grandmaster“ koji je daleko od remek-djela, ali svakako predstavlja jedan od najraskošnijih vizuelnih podviga ove godine.
Impresivne sekvence
Film prati život legendarnog majstora od njegovog boravka u Foshanu tridesetih godina sve do događaja koji će dovesti do njegove smrti. Priča počinje sa Ip Manom koji razmišlja o suštini borilačkih vještina i prisjeća se najznačajnijih trenutaka u životu. Priziva u sjećanje scene borbe sa nekim od najvećih protivnika, ali i braka sa voljenom ženom i trenutka kada je kao sedmogodišnje dijete ušao u svijet kung fua. Prva sekvenca koje se prisjeća je opčinjavajuća. Crne kapi kiše odzvanjaju pločnikom, a usporena kamera ostavlja bez daha dok se smjenjuju scene Ip Manove borbe sa gomilom protivnika. Ip Man uspijeva da savlada oponente, na veliku žalost posmatrača koji samo žele da se slike borbe i zasljepljujuće dobre koreografije nikada ne završe.
Srećom, potok slika i zvukova iz Wong Kar-waijevog pretinca je tek počeo i nastavlja se nesmanjenim užitkom. Ip Manov mirni život potresa dolazak Gong Yutiana, majstora borilačkih vještina sa sjevera Kine. Gong dolazi na jug zemlje izazivajući seriju diskusija i sukoba između učitelja kung fua. Gong očekuje da majstori izaberu jednog borca koji će se boriti sa njim. Nakon savjetovanja, majstori sa juga odlučuju da njihov predstavnik bude Ip Man. Željno iščekuju borbu koja se na kraju svodi na razmjenu filozofskih ideja. Gong proglašava Ip Mana za pobjednika, što izaziva bijes njegove kćerke Gong Er. Ona izaziva Ip Mana na borbu kako bi povratila porodičnu čast. Dogovaraju se da će onaj koji slomi komad namještaja tokom borbe biti gubitnik. I tako počinje prva u nizu njihovih borbi.
Jezik snova i sjećanja
Scene borbe u Kar-waijevom filmu nude neke od najljepših slika iz svijeta kung fua, ali „The Grandmaster“ ne teži da prikaže akciju zarad akcije. Film poentira tako što svaki pokret tokom scena borbe stavlja u službu jedne više stvari – prikazuje filozofiju kung fua koju majstori zastupaju smjenjujući se na ekranu.
Film „The Grandmaster“ ne posjeduje suvišnu scenu, pokret ili momenat. U Kar-waijevoj režiji, sve stvari su na svom mjestu. Ne postoji ništa lakše nego utonuti u svijet njegovih memljivih slika, snova i sjećanja. Agresija zvuka, pokreta i boja filma „The Grandmaster“ je zapanjujuća. Potpis Kar-waija se osjeća u svakoj sceni. Jezik kojim je ispričana priča o Ip Manu nikada nije bio poetičniji. Njegov život lebdi pred očima kao usporeni film, čiju atmosferu pojačava nepogrešivi izbor muzičkih komada. Tokom scena borbe zvukovi i slike lebde, zaokreću, plešu i oklijevaju nudeći nezamislivi užitak.
Film o filozofiji kung fua
Film „The Grandmaster“ je otvorio 63. Berlinski filmski festival, čijim je žirijem predsjedavao njegov tvorac, Wong Kar-wai. Film je najavljen kao „borilačko-istorijski spektakl smješten u Kinu u vrijeme japanske okupacije tridesetih godina“ Kar-wai je tom prilikom kratko opisao suštinu filma. „Grandmaster je film o kung fuu, no, on govori više od vještine. On govori više o tim ljudima, majstorima borilačkih vještina, svijetu borilačkih vještina. Koji je njihov kodeks časti? Koje su njihove vrijednosti? Što je njihova filozofija.“, istakao je Kar-wai i dodao da se nada da će film publici dati novu perspektivu o borilačkim vještinama, kung fuu i Kinezima.
(Izvor:Pobjeda)