On je za Radio Crne Gore (RCG1) kazao da epidemiološka situacija u zemlji daleko od ohrabrujuće, te da zdravstvenim radnicima to nikako ne odgovara zbog opterećnosti zdravstvenog sistema.
"Veliki brojevi nas okružuju na dnevnom nivou, to nijesmo mogli ni da pojmimo, a kamo li na dnevnom nivou da imamo takve prilive, što se odražava na bilanse mortalitetne statistike", rekao je Radojević.
Smatra da je učinkovitije iz više aspekata da mjere budu na nivou potpune restrikcije u kratkom periodu, kako bi se smanjio broj oboljelih.
"KCCG je ovih dana prelazio cifru od 80 ležećih pacijenata, jutros je nešto bolja situacija. Jutros imamo 68 pacijenata u Kliničkom centru, 35 ih je životno ugroženo. 20 pacijenata je na nekom obliku mehaničke potpore disanja. Ovo je jutrošnji podatak, ali na satnom nivou imamo nove pacijente i otpuste. Za sada je izdržljiva situacija, a kapaciteti su prošireni", rekao je Radojević.
Ukupno imaju 108 kovid postelja, što nije konačna brojka, jer se kapaciteti uvijek mogu proširiti.
"Jutros nas je zabrinulo da su svi jutrošnji prijemi u osmoj deceniji života, što ukazuje da kliničke slike mogu biti teže", rekao je Radojević.
U KCCG-u je 70 zdravstvenih radnika pozitivnog, a od tog broja je 17 ljekara, kaže Radojević, i taj broj je podložan promjenama. Dobro je što su, kaže, bolji od prosjeka u regionu i svijetu kad je riječ o procentu zaraženih.
"Ovo odsustvo ne utiče značajno na funkcionisanje sistema, jer smo doveli specijalizante koji su u region upućeni na edukaciju", pojasnio je Radojević.
Radio Crne Gore
Komentari