Hor „Obilić“ gostovao na festivalu Grad teatar Budva
Hor „Obilić“

U čast proslave 600 godina postojanja Crkve Sv. Nikole manastira Praskvica

Hor „Obilić“ gostovao na festivalu Grad teatar Budva

BUDVA – Koncert akademskog hora „Obilić“, pod dirigentskom upravom Darinke Matić – Marović, priređen je u petak veče na sceni Terase između crkava, u okviru festivala Grad teatar Budva. Koncert je organiziovan u saradnji sa Generalnim konzulatom Republike Srbije iz Herceg-Novog, a u čast proslave 600 godina postojanja Crkve Sv. Nikole manastira Praskvica.

Izvedeno je dvanaest kompozicija duhovne muzike, čiji su autori Sergej Rahmanjinov, Stevan Mokranjac, Marko Tajčević, Džejms Miler, Vilijam Dovson, Arijel Ramirez, Pavel Česnokov, Isaija Srbin i drugi. Asistent dirigenta je bila Ivona Eklemović, a solisti koncerta Dejan Maksimović – tenor, Vladimir Andrić – bariton, Nela Kaluđerović – sopran i Darko Manić – bas.

Sklad zvukova

Posle koncerta koji je oduševio 250 ljubitelja ove vrste muzike, doživljenog kao sklad zvukova na granici magije horskog pjevanja, dirigent Darinka Matić – Marović za Pobjedu je izjavila:

- Maestro Bogdan Babić je još 1960. godine gostovao sa ovim horom u Americi i mi nastojimo da održimo taj visok nivo. Članovi hora studenata se mijenjaju ali kvalitet ostaje. Poslije Bogdanove smrti postala sam umjetnički rukovodioc. Babić je, moram reći, stvorio standarde koji ostaju da se pamte – kazala je Matić – Marović.

U umjetničkoj ličnosti Darinke Matić – Marović harmonično su združeni kultivisana muzikalnost, autoritativnost, sugestivnost, neiscrpna energija i potpuna posvećenost radu. Njene nadahnute interpretacije vrlo zahtjevnog domaćeg i stranog, klasičnog i savremenog repertoara, sa oduševljenjem je prihvatala publika u najuglednijim salama u preko 30 zemalja svijeta: u skoro svim evropskim zemljama, zatim u SAD, Kanadi, na Kubi, u Meksiku, Kini, Indiji, Pakistanu, Avganistanu, Iranu, Mongoliji.

Razvoj

Akademski hor „Obilić“, osnovan je u Beogradu 1884. godine, Akademsko pozorište 1922. godine, a ansambl narodnih igara i pjesama i ansambl narodne muzike 1945. godine. Prateći savremeni senzibilitet mladih, Krsmanac osniva Kulturni centar „Branko Krsmanović“ kojim je obogatio svoje ansamble novim kreativnim grupama: Pophor, Tinhor, Bebihor, Akademiju Krsmanović, Krsmanović Kabare, Tinteatar, Bebiteatar, Hoplor, Etnobend, Folkibebe kao i Hobihor, Folkihobi. Krsmanac je brend koji je kroz svoju istoriju obogatio biografije više stotina hiljada članova, živi organizam uvijek podmlađivan novim članovima, brend koji postavlja standarde i brend koji stvara dobre ljude.

(Izvor:Pobjeda)