Zvanično usvajanje Agende 21 za kulturu od strane lokalnih samouprava je od velikog značaja: ona obezbjeđuje mogućnost da svaki grad kreira dugoročnu viziju kulture kao osnovnog stožera razvoja.
Četiri „alata“
Dokument Savjeta za lokalnu implementaciju Agende 21 za kulturu ocrtava generalni koncept i sugeriše četiri specifična alata: lokalnu kulturnu strategiju, Povelju kulturnih prava i odgovornosti, Savjet za kulturu i procjenu kulturnog uticaja. Povodom usvajanja Agende 21, gradonačelnica Kotora Marija Ćatović je naglasila da Kotor ima sve predispozicije za implementaciju Agende 21 i svih mogućnosti koje ona nudi.
- Usvajanje Agende 21 za kulturu ima veliki simbolički značaj za nas, jer sa tim činom izražavamo posvećenost grada da kulturu učini ključnim dijelom urbanih politika, kao i da pojača solidarnost i saradnju sa gradovima i lokalnim samoupravama širom svijeta – kazala je Ćatović.
Zajednički dogovor
Agenda je nastala zajedničkim dogovorom gradova i lokalnih uprava širom svijeta za očuvanje njihove posvećenosti ljudskim pravima, kulturnoj različitosti, održivosti, aktivnoj demokratiji i stvaranju uslova za mir. Odobrena je četvrtim forumom lokalnih vlasti za društveno uključenje Porto Alegre, održanim u Barseloni, 8. maja 2004. godine u sklopu prvog Zajedničkog kulturnog foruma. Dokument je usvojen 24. oktobra 2006. u Barseloni, na prvom sastanku Komiteta za kulturu Ujedinjenih gradova i lokalnih samouprava (UCLG). Danas, više od 300 gradova, lokalnih samouprava i organizacija iz cijelog svijeta povezani su Agendom 21 za kulturu.
(Izvor:Pobjeda)