Brojni su razlozi zašto bi kafa mogla da bude odgovorna za tu iznenadnu potrebu za odlaskom u toalet nakon što se ispije šoljica.
Kofein u kafi može da ima značajan efekat na vaše unutrašnje organe, a posebno na aktivaciju kontrakcija u debelom crijevu i crijevnim mišićima.
Nedavno sprovedeno Istraživanje ukazuje da kofein iz kafe može da poveća nivo aktivnosti u debelom crijevu i do 60 odsto više od vode, kao i 23 odsto više nego beskofeinska kafa.
Naučnici su razmatrali i druga pića koja sadrže kofein, poput energetskih pića i onih bezalkoholnih, ali nisu otkrili da imaju efekat na pražnjenje crijeva, piše Science alert.
Međutim, moguće je i da se to događa iz nekih drugih razloga.
Stručnjaci ukazuju da konzumiranje kafe pokreće proizvodnju hormona, uključujući gastrin koji prouzrokuje lučenje želudačne kiseline i motilin koji podstiče kontrakcije u crijevima.
U nekim slučajevima krivac može biti mlijeko ili šlag koji dodajete u svoju šoljlicu kafe.
Zapravo se tvrdi da bi za odlazak toalet nakon ispijanja kafe krivac mogla biti intolerancija na laktozu, a i neki sastojci zaslađivača, poput ksilitola, mogu da izazovu dijareju ako se koriste u prekomjernoj količini.
Iako nema jasnih konačnih dokaza da je bilo koji od ovih faktora glavni uzrok, vjerovatno je odgovorna kombinacija svega navedenog.
Komentari