Zabranu bi mogla uvesti čitava Evropska unija, jer su u toku konsultacije o zajedničkom odgovoru na pomorske, željezničke i putne veze sa Britanijom.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) poziva svoje članove u Evropi da "pojačaju kontrolu" nad novim sojem koronavirusa koji cirkuliše u Velikoj Britaniji.
Putničke letove prethodno su prekinule Francuska, Holandija, Belgija i Italija zbog virusa koji se nekontrolisano širi Britanijom.
Odluka Berlina stupa na snagu u nedjelju u ponoć. Zabranu bi mogla uvesti čitava Evropska unija, jer su u toku konsultacije o zajedničkom odgovoru na pomorske, željezničke i putne veze sa Britanijom.
Emanuel Makron, Angela Merkel, Ursula Fon der Lajen i Šarl Mišel razgovarali su danas o tome na vanrednoj sjednici EU.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) poziva svoje članove u Evropi da “pojačaju kontrolu” nad novim sojem koronavirusa koji cirkuliše u Velikoj Britaniji, rečeno je u nedjelju njenom evropskom ogranku za AFP.
Izvan Velike Britanije zabilježeno je nekoliko slučajeva u Danskoj (9) i po jedan u Holandiji i Australiji, navodi SZO koja svojim državama članicama preporučuje da “povećaju kapacitet sekvenciranja” kako bi virus saznao više o opasnostima novog soja, rekla je portparolka.
Prema SZO, pored “prvih naznaka da bi novi soj mogao biti zarazniji”, to bi „moglo uticati i na efikasnost nekih dijagnostičkih metoda“, opet prema “prvim informacijama”.
Ali nema “dokaza o promeni ozbiljnosti bolesti”, iako se istražuje.
SZO će pružiti više informacija čim dobije “jasniju sliku karakteristika novog soja”, rekla je portparolka SZO za Evropu, odgovarajući na upit AFP-a.
“Širom Evrope, gdje se virus brzo širi, zemlje moraju da pojačaju kontrolu i prevenciju”, rekli su UN.
Na globalnom nivou, SZO preporučuje “svim zemljama, ako je moguće, da povećaju svoj kapacitet sekvenciranja virusa Sars-Cov-2 i da razmjenjuju podatke na međunarodnoj razini, posebno ako se otkriju iste problematične mutacije”.
Komentari