Joksimović se, na osnovu istraživanja sprovedenog na Stanford Univerzitetu, USA, našao u 2% najcitiranijih naučnika u oblasti elektrotehnike.
„Definisao sam pravilo optimalnog izbora broja štapova rotora generalne multifazne asinhrone mašine čiji je broj faza prost broj i rezulate tog istraživanja publikovao u IEEE Access-u. Zatim sam to pravilo primijenio na specijalan slučaj trofazne mašine i pokrio čitavu gamu asinhronih motora sa aspektra broja pari polova i broja žljebova statora. I ti rezultati su prihvaćeni za publikovanje u IEEE Access-u“, naveo je profesor Joksimović jedno od dostignuća koje mu je pričinilo posebnu satisfakciju u radu.
Kako su naveli iz UCG-a, na sličnu temu publikovao je i rad u Springerovom časopisu Electrical Engineering, dok su dva rada prezentovana na međunarodnoj konferenciji ICEM 2020.
„Inače je pomenuti izbor sve do sada bio baziran na empiriji. Nadam se da će publikovani rezultati, u periodu koji slijedi, imati značajan uticaj na dizajn ovih mašina širom svijeta“, kazao je profesor Joksimović.
Planira da nastavi rad na ovim istraživanjima i uspostavi nove međunarodne kontakte sa srodnim istraživačkim grupama u svijetu kao i proširi već uspostavljene međunarodne saradnje.
„Planiram i dalji rad na izdavanju udžbeničke literature kako bih svojim studentima olakšao praćenje nastave. Možda zvuči paradoksalno, ali je tako: aktuelna situacija sa epidemijom i djelimični prelazak na online nastavu, prema kojoj sam u startu imao odbojnost, dovela je do toga da sam značajno osvježio nastavni materijal kroz pripremu video prezentacija i držanje online nastave. Imam u planu da taj proces zaokružim i sa materijalima koji prate nastavu u narednom semestru“, kazao je profesor.
On je izrazio i posebnu zahvalnost svojim kolegama sa Elektrotehničkog fakulteta na predlogu i podršci za dodjelu ove nagrade.
„Dodjelom Plakete UCG mi je učinjena velika čast i priznanje za moj sveukupni, predani, dugogodišnji rad u naučnoistraživačkom i nastavno-obrazovnom procesu na Univerzitetu Crne Gore. Od dana diplomiranja sam imao zadovoljstvo da postanem dio akademske zajednice Univerziteta Crne Gore, koji, kao jedini državni Univerzitet, ima posebno važnu naučnoistraživačku i nastavno-obrazovnu misiju za sveukupni društveni prosperitet. Toga sam uvijek bio svestan i iz tog razloga nastojao da na najbolji način reprezentujem kako UCG tako i Elektrotehnički fakultet – i tokom studijskih boravaka u inostranstvu i u nastavnom procesu i u svom naučnoistraživačkom radu. Tokom svih ovih godina sam bio i svedok razvoja svoje matične institucije posebno u segmentu naučnoistraživačkog rada. Elektrotehnički fakultet je bio a i sada je perjanica na Univerzitetu u tom smislu, sa izuzetno jakim pojedincima koji su u svojim oblastima istraživanja ime Crne Gore i Univerziteta Crne Gore postavili na globalnu mapu", zaključio je Joksimović.
Komentari