Nijeste doslijedni
Kod dvije trećine žena koje koriste pilule ispravno, pojavljuje se oko pet odsto neželjenih trudnoća, pokazuje izvještaj instituta Gutmaher. Sa druge strane, kod 19 odsto žena koje to ne čine ispravno, javlja se čak 43 odsto neželjenih trudnoća.
Obratite pažnju na sporedne pojave
Sve vrste pilula jednako su udjelotvorne u sprečavanju trudnoće, ali to ne znači da su sve podjednako dobro prilagođene za vas i vaše tijelo.
Ginekolozi u dobroj mjeri propisuju ono što misle da je najbolje za vas, ali vi ipak najbolje znate da li vam nešto odgovara ili ne.
Osluškujte svoje tijelo. Ukoliko negdje osjećate bolove ili neprijatnosti recite ginekologu kako bi zajedno pronašli pilule koje su najbolje za vas.
Kontracepcijske pilule ipak ne debljaju
Rane verzije pilula za kontracepciju imale su veće doze hormona što je kod mnogih žene uzrokovalo debljanje.
Međutim, najnovije pilule napravljene su tako da ne izazivaju takve posljedice. Iako neke žene i danas tvrde da ih pilule debljaju, istraživanja takve navode to ne potvrđuju.
Sa druge strane, pilule mogu izazvati nadutost i nakupljanje vode u tijelu, pa se to može činiti kao debljanje.
Nemojte ignorisati kombinaciju sa drugim lijekovima
Postoji razlog zašto vas ljekar pita da li pijete još neke lijekove kada dođete po recept za pilule.
Neki lijekovi ne mogu da se miješaju sa drugima jer to može izazvati ozbiljne probleme u organizmu. Kada dođete na razgovor sa ginekologom, obavezno mu recite koje sve lijekove uzimate pa čak i one koje biste možda najradije prećutali.
Svakako spomenite i prirodne dodatke ishrani jer i oni mogu biti u suprotnosti sa pilulom.
Pilula može prouzrokovati spontani pobačaj?
U prošlosti su ljekari mislili da žena može doživjeti sponatni pobačaj ako zatrudni odmah nakon prestanka uzimanja pilule. Međutim, to nije tačno.
Nijedno istraživanje još nije potvrdilo takva vjerovanja.
Hormoni iz pilula ne zadržavaju se beskonačno u organizmu da bi mogli da prave probleme.
(Izvor:nazdravlje.me)