Kako bi to učinili, moraće da prekrše pravila o vremenu i prostoru koje je uspostavio čuveni Albert Ajnštajn prije više od 50 godina.
Dr Harold G. Vajt i njegov tim počeli su niz manjih eksperimenata koristeći izuzetno male fotone i pokušavaju da “iskrive” njihovu putanju, kako bi provjerili da li se oko fotona mogu “savijati” prostor i vrijeme.
“Svemir se širi još od Velikog praska prije više od 13,7 milijardi godina”, rekao je dr Vajt za Njujork Tajms.
“Prema nekim kosmološkim teorijama, u ranom dobu univerzuma trajala je takozvana eksplozivna inflacija u kojoj su se dvije tačke udaljavale međusobno pri velikim brzinama. Prirodi to polazi za rukom. Pitanje je da li mi to možemo”.
Uprkos tome što se brzina svjetlosti smatra apsolutnom, dr Vajt bio je inspirisan meksičkim fizičarem Migelom Alkubijerijem koji je postavio teoriju da je moguće dostići brzinu veću od svjetlosne, bez narušavanja Ajnštajnovih zakona.
Njegov rad objavljen je 1994. i objašnjava da se ogromne količine energije koriste za širenje i kontrahovanje samog svemira koje stvaraju “balon vorpa” u kom bi letjelica mogla da putuje.
Ipak, Vajt priznaje da je istraživanje i dalje suviše malog obima i da smo daleko od bilo kakvog motora koji bi mogao da omogući daleka svemirska putovanja.
Izvor: Daily mail