Promjene koje se vide na snimcima ukazuju na intenzivne ožiljke i na to da se većina pacijenata bori sa nedostatkom vazduha.
Dr Benkhed-Kendal dodaje da se veliki broj zdravstvenih stručnjaka koncentrše na stope smrtnosti, a malo je onih koji se bave dugoročnim posledicama koje kovid-19 ostavlja na oboljele.
„Svi su toliko zabrinuti zbog smrtnosti i to je strašno. Ali, ovo će biti veliki problem kod svih koji su bili pozitivni na korononavirus“, kaže ona.
Hirurg Benkhed-Kendal upozorava da je svaki pacijent sa simptomima koronavirusa kog je liječila imao promjene na plućima, pa čak i kod onih koji nisu imali simptome, oko 70 do 80 odsto pacijenata imalo je promjene na plućima.
„Ima ljudi koji kažu: „Dobro sam, nemam nikakvih problema“, a kad im pogledate RTG grudnog koša, imaju jako lošu sliku pluća“, kaže doktorka koja je medijima pokazala tri rendgenska snimka: Jedan snimak zdravih pluća, jedan snimak pluća pušača i jedan snimak pacijenta koji je preležao kovid-19.
„Ne znam ko to treba da čuje, ali „post-kovid“ pluća izgledaju gore od bilo koje vrste pušačkih pluća koja smo ikada vidjeli“, objavila je dr Benkhed-Kendal na Tviteru početkom januara, prenosi N1.
„Ta pluća se dodatno urušavaju, a otežano disanje traje dugo nakon preležane bolesti“, dodaje dr Britani Benkhed-Kendal.
RTG snimak zdravog pacijenta pokazuje veliku količinu crnog prostora, što znači da je osoba u stanju da udiše veliku količinu vazduha. S druge strane, RTG pušača pokazuje bijele crte i maglovite mrlje, što ukazuje na upalu i oštećenje zidova pluća. Rendgen pluća osobe koja je preležala kovid-19 potpuno je bijel, kao da se nad njih nadvio bijeli oblak.
Takve promjene obično ukazuju na to da su pluća puna tečnosti, kao i bakterija. To takođe znači da pacijent nije u mogućnosti da unosi dovoljnu količinu kiseonika, što bi bilo moguće da su pluća zdrava.
„Pluća ili su prepuna bijelih gustih mrlja, ili se cijela pluća pretvore u bijeli oblak. Ako sad i ne osjećate probleme, RTG snimak pokazuje da biste ih vremenom mogli imati“, kaže Benkhed-Kendal za CBS DFW. Neki su pacijenti, dodaje, završili sa trajnim oštećenjima pluća ili ožiljcima, ali nije jasno da li to važi za sve pacijente.
Stručnjaci i dalje proučavaju efekte novog virusa na one koji su ga preležali. Već su istraživači identifikovali ono što se naziva „produženim kovidom“, kada pacijenti i dalje osjećaju određene simptome virusa mjesecima nakon oporavka, poput jakog umora, glavobolje, dispneje i anosmije, između ostalog, prenosi Fox News.
Komentari