"Naime, ekipe gradskog preduzeća Čistoća do sada su očistile 186 lokacija sa teritorije glavnog grada, a određeni broj prijava nije mogao biti realizovan iz sljedećih razloga: 21 prijava odnosila se na otpad odložen na privatnim posjedima; 21 prijava odnosila se na lokacije koje nijesu na teritoriji Podgorice; 9 prijava koje su se odnosile na poslove koji nijesu u našoj nadležnosti; 1 prijava kojoj nijesmo pronašli lokaciju po koordinatama podnosioca, a 1 prijava se odnosi na lokaciju koja će biti uvrštena i očišćena kroz godišnji popis neuređenih odlagališta, o čemu je obaviješten podnosilac prijave", navodi se u saopštenju Glavnog grada.
Projekat su kako pojašnjavaju realizovala privredna društva "Čistoća“ i "Deponija“ Podgorica, u partnerstvu sa kompanijom "Amplitudo“ i Crnogorskim Telekomom, a ulaganjem dijela finansijskih sredstava podržan je i od strane Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Aplikacija je besplatna i dostupna na Google Play i App store platformama, a osmišljena je tako da korisnik, nakon registracije, na interaktivnoj mapi označava lokaciju za čišćenje i prijavu, uz osnovne informacije, šalje nadležnim službama.
Po prijemu i verifikaciji, ekipe izlaze na teren i čiste nelegalno odložen otpad, a podnosiocu prijave šalju notifikaciju uz fotografiju očišćene lokacije. Vrijeme potrebno za realizaciju i odgovor na prijavu zavisi od vrste prijave, ali obično nije duže od 2 do 3 dana od dana podnošenja prijave.
Posle čišćenja jedne od nelegalnih deponija, Foto: Glavni grad Podgorica
"Aplikacija i pravnim subjektima daje mogućnost registracije i podnošenja prijave – zahtjeva za sklapanje ugovora o besplatnom odvozu ambalažnog otpada, uz podsjećanje da je ''Čistoća'' i prije startovanja aplikacije sa velikim brojem subjekata sklopila ugovore o besplatnom odvozu ambalažnog otpada, čime se u značajnoj mjeri utiče na adekvatno upravljanje otpadom na prostoru Glavnog grada i odvojeno sakupljene količine ovih vrsta otpada iz godine u godinu rastu", dodaju iz Glavnog grada.
Cilj je da aplikacija unaprijedi efikasnost gradskih službi u oblasti upravljanja otpadom i otvori mogućnost kvalitetnije i efikasnije komunikacije sa građanima na polju unapređenja stanja životne sredine u ovoj oblasti.
Aplikacija će u značajnoj mjeri olakšati rad Društva u oblasti upravljanja otpadom, a istovremeno omogućiti da se građani uključe u sistemsko, a ujedno inovativno rješavanje problema zaštite životne sredine.
Komentari