Kako su istakli u DRI-ju pored objava u javnosti, o tome posjeduje dokumentaciju koju je dostavilo više državnih organa, koja će biti osnov za preuzimanje radnji, shodno Zakonu o DRI i Etičkom kodeksu, prema osobama koje su se nezakonito legitimisale.
“Državni revizor nije „samostalna djelatnost“ i sa ovim zvanjem, prema trećim licima, mogu se potpisivati samo lica zaposlena u DRI, koja imaju revizorsku legitimaciju i ovlašćenje DRI za vršenje revizije”, navodi se u saopštenju DRI, dodaju da osobe koje posjeduju uvjerenje o položenom revizorskom ispitu samo stekle uslov da budu kandidati na konkursu za izbor za državnog revizora u DRI na osnovu Zakona o DRI.
“Iste nemaju pravo da se, sa pozivom na uvjerenje o poženom ispitu, u službenoj relaciji sa trećim licima legitimišu kao državni revizori i to pretvaraju u 2privatnu profesiju“ na komercijalnoj osnovi, suprotno Zakonu”, kazali su iz DRI.
U nadi da se radi o izolovanom slučaju, cijene da te, kako su kazali, nepobitne i na zakonu zasnovane činjenice nije više potrebno ponavljati i da će sve osobe koja se legitimišu kao državni revizori van sistema DRI jasno shvatiti da ovim ulaze u polje nezakonitosti.
"Istovremeno ukazujemo da poslove unutrašnje revizije mogu raditi samo unutrašnji revizori shodno Zakonu o sistemu unutrašnjih kontrola u javnom sektoru, o čemu je dužna da se stara odgovarajuća služba Ministarstva finansija", zaključuju iz DRI.
Komentari