Kotor Ar-Tić: Čojstvo i junaštvo kroz igru i muziku
Kotor Ar-Tić

Muzičke priče o slavnim likovima iz prošlosti

Kotor Ar-Tić: Čojstvo i junaštvo kroz igru i muziku

KOTOR – Radionica za djecu Don Brankovih dana muzike, peti po redu Kotor Ar-Tić, realizovana je ove godine povodom obilježavanja 200 godina od rođenja Petra Drugog Petrovića – Njegoša. Nakon višednevnih radionica čija ja moderatorka bila pijanistkinja Marina Milić-Apostolović, u srijedu (24. jula) je organizovan koncert za publiku u Crkvi Sv. Duha.

Istoga dana, prije podne, djeca su posjetila i svoje vršnjake na Dječijem odjeljenju kotorske Opšte bolnice i odnijela im poklone. Ovo je, ustvari, samo dio akcije Don Brankovih dana muzike koju Festival sprovodi kao podršku ovom bolničkom sektoru, zahvaljujući sponzorstvu Prve banke. Podsjetimo, kako je još na konferenciji za novinare povodom otvaranja Festivala rečeno, 20 odsto od sponzorstva i dio prihoda prodatih ulaznica Festival će uplatiti pomenutoj instituciji.

Priče o slavnima

Pod nazivom „Čojstvo i junaštvo u muzici“ novosadska pijanistkinja, prof. Marina Milić-Apostolović okupila je djecu različitog uzrasta i kroz nekoliko dnevnih radionica upoznala ih je sa životom i stvaralaštvom kompozitora Edvarda Griga, Sergeja Rahmanjinova, Ludviga van Betovena, Johana Sebastijana Baha, Frederika Šopena, povlačeći paralele sa životom i djelom Petra Drugog Petrovića – Njegoša. To višeznačno „čojstvo“, koje se iz etičkog ugla može posmatrati i u svojim promjenama kroz vrijeme, moderatorka je implementirala u radu s djecom kroz primjere u muzičkoj umjetnosti. Priče o slavnim likovima iz prošlosti, koji su se herojski borili protiv svojih bolesti sažete su bile u Njegoševim stihovima: „Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne iskova“, „U dobru je lako dobar biti, na muci se poznaju junaci“, „Čašu meda jošt’ niko ne popi, što je čašom žuči ne zagrči“, „…u rukama Mandušića Vuka, biće svaka puška ubojita“. A stih „Đe se gusle u kuću ne čuju, tu je mrtva i kuća i ljudi“ bio je povod da se djeca upoznaju s tradicionalnim instrumentom guslama, koje se kroz izvođačku praksu danas znatno manje njeguju nego što je to bilo pretnodnih vjekova.

Kviz znanja

Dio koncerta bio je i kviz znanja, kao rezultat svega što su polaznici kursa naučili prethodnih dana. „Preludijum u Cis-molu“ S. Rahmanjinova, „Tokata i fuga u d-molu“ J. S. Baha, „Marš patuljaka“ E. Griga, „Kišne kapi“ i „Revolucionarna etida“ F. Šopena, „Tema i 32 varijacije u C-molu“ L. van Betovena – djela su koja je pijanistkinja izvela i koja su bila inspiracija u dječijim igrokazima koje je pripremila glumica Katarinak Krek.

Cilj radionice nije bio samo učenje o muzici i stvaranje paralela između djela Njegoša i kompozitora, već usvajanje vrijednosti za koje se zalagao Njegoš.

(Izvor:Pobjeda)