Kako je London postao
Ilustracija

Kako je London postao "grad pacova"

Pred svitanje istrebljivač štetočina Majkl Kouts patrolira među kantama za smeće na južnoj obali rijeke Temze tragajući za svojim teško uhvatljivim neprijateljima - pacovima.

"Pacovi su poput malih mašina za preživljavanje – gdje god ima pristupa otpadu od hrane, oni će se stalno vraćati", rekao je on za CNN.

A u opustjelom centru Londona što duže traje "zaključavanje" zbog epidemije koronavirusa, sve je više pacova u potrazi za hranom, prenosi b92.net.

Istrebljivači štetočina kažu da, pošto su restorani i poslovne zgrade u nekad užurbanom centru Londona prazni, pacovi se u potrazi za hranom sele u stambena područja.

Porodice više vremena provode kod kuće, gdje i jedu, više je otpada, a to mami pacove u prigradska naselja.

A među Englezima popularne hranilice za ptice koje se redovno dopunjavaju sijemenjem tokom zime, inspiracija su za glodare koji tumaraju po dvorištima. Kouts je rekao da su tako kod jedne starije gospođe našli 10-15 pacova dok su kopali po cvijeću tragajući za sijemenjem popadalom s hranilice.

Pol Klejdon, drugi istrebljivač, rekao je da je kod šume Eping, na istoku Londona, vidio nešto još gore: ubio je čitavu koloniju pacova koji su u dvorištu jedne kuće kopali tunel da bi odozdo upali u kavez sa zecom, kućnim ljubimcem, i pojeli ga.

"Bojim se da bi se London mogao silno iznenaditi kada se ponovo otvori", rekao je Klejdon jer se preduzeća i poslovne zgrade nisu držale plana za suzbijanje štetočina.

Klejdon koji s pacovima ratuje već četvrt vijeka, kaže da je ranije imao po oko 10 poziva nedeljno za suzbijanje pacova, ali sada, tokom "zaključavanja", ima ih i duplo više.

Rekao je i da su se raskrupnjali: nije neobično da uhvati pacova dugačkog i 40 centimetara, te su mu potrebne jače zamke i više otrova nego ranije.

Britansko udruženje za suzbijanje štetočina (BPCA) koje predstavlja 700 hvatača napasti, saopštilo je da su njegovi članovi izvjestili o povećanju broja prijava pacova za 51 odsto tokom prvog "zaključavanja" u proljeće 2020. godine, i još za 78 odsto samo u novembru, poslije drugog "zaključavanja", te da još računaju koliko je skok za cijelu prošlu godinu.

Za suzbijanja pacova London izgleda nema sveobuhvatan plan: iz gradonačelnikove kancelarije rekli su CNN-u, da bi na to moglo da odgovori Gradsko vijeće, ali i da ne prikupljaju podatke o tome, jer je to posao svake od 32 opštine. Medjutim ni u nekima od njih se ništa nije moglo saznati.

Još 2017. godine, kada je bilo pacova među cvijećem u jednom centralnom parku, Gradska skupština je naručila izvještaj kojim je utvrđeno da svakodnevno stiže po više od 100 takvih žalbi.

Taj izveštaj pod nazivom "Zemlja pacova", upozorio je da bi London trebalo da se uhvati u koštac s njima, prije nego što bude ozloglašen koliko Pariz gde su pacovi snimljeni u parku kod Luvra.

Niko zapravo ne zna koliko pacova ima u Londonu, a istraživanja istrebljivača tvrde da bi ih moglo biti i do 20 miliona, dok je ljudskih stanovnika tog grada svega devet miliona.

Pacovi se toliko brzo razmnožavaju da kompanija za suzbijanje štetočina "Rentokil" navodi da samo jedan par godišnje "proizvede" 1.250 potomaka.

Natali Bungai, iz BPCA, kaže da je najbolja taktika protiv pacova prevencija: zatvaranje otpadaka od hrane u pouzdane kontejnere za smeće, čuvenje hrane dobro zatvorene i u kući, provjera da li su svi otvori za ventilaciju zaštićeni čeličnom mrežom, i da nema pukotina kraj prozora i vrata kroz koje se pacovi mogu provući.

Uz to, rekla je ona, pacove veoma privlače gomile "komposta" – otpada hrane koji truli da bi se kao đubrivo dodao baštenskoj zemlji što je među Eglezima veoma popularno iz ekoloških razloga.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.