Rakete dugog dometa prodefilovale su trgom Kim Il Sung u Pjongjangu, prenosi AFP.
Na ceremoniji, kojom je rukovodio lider Kim Džong Un, nebom su prolijetali borbeni avioni i helikopteri, a vojnici su, prilikom prolaska trgom, pjvali "Ajmo da ratujemo, ratujemo. . . za našu republiku".
Na hiljade učesnika defilea i posjetilaca uzvikivali su da će zaštititi Kim Džong Una svojim životima, kada se on pojavio na podijumu zajedno sa partijskim i vojnim liderima.
Parada je sa velikom pažnjom pripremana kako bi se ustanovilo da li je Sjeverna Koreja napravila značajan napredak u programu balističkih raketa.
Poslednja vojna parada u Pjonjgjangu održana je 15. aprila prošle godine u čast godišnjice rodjenja osnivača zemlje Kim Il Sunga. Od tada je Sjeverna Koreja uspješno lansirala rakete dalekog dometa i sprovela nuklearni test.
Na paradi je i zamjenik predsjednka Kine Li Juančao, koji predvodi kinesku delegaciju koja se nalazi u posjeti Sjevernoj Koreji povodom obilježavanja godišnjice.
Li je najviši zvaničnik Kine koji je posjetio Pjongjang pošto je Kim Džong Un preuzeo vlast.
U izjavi kojom je današnji dan proglasio Danom veterana Korejskog rata, američki predsjednik Barak Obama rekao je da 60. godišnjica obilježava završetak rata i početak dugog i uspješnog mira.
"Ova godišnjica obilježava kraj rata. Ona, međutim, obilježava i početak dugog i uspješnog mira. Za šest decenija, Republika (Južna)Koreja postala je jedna od najvećih svjetskih privreda i jedna od najvećih saveznica Amerike. Zajedno smo gradili partnerstvo koje je ostalo temelj stabilnosti na cijelom Pacifiku. To nasleđe pripada vojnicima koji su se prije 60 godina borili za slobodu, kao i muškaracima i ženama koji je danas održavaju", navodi se u Obaminoj izjavi izdatoj u četvrtak.
Obama će danas govoriti na komemoraciji koja će biti održana kod spomeniku veterana Korejskog rata u Vašingtonu.
U ratu koji se vodio između 1950. i 1953, sjevernokorejska i kineska vojska borila se sa južnokorejskim i međunarodnim snagama pod vođstvom SAD. Rar je završen primirjem 27. jula 1953.
Zvanični mirovni sporazum, međutim, nikad nije potpisan, zbog čega je Korejsko poluostrvo ostalo u formalnom stanju rata, podijeljeno na 38 paraleli između sjevera i juga zemlje.
U ratu je ubijeno najmaje 2,5 miliona ljudi.
Obama je rekao da je u šest decenija od kraja rata Južna Koreja postala bliska saveznica SAD i jedna od najvećih svjetskih privreda.
On je rekao da to partnerstvo ostaje "temelj stabilnosti" u cijelom pacifičkom regionu, na čast američkim vojnicima koji su se borili prije svih tih godina, kao i muškarcima i ženama koji se danas tamo nalaze.
(Izvor:b92)