Ako vjerujete da je najljepše doba braka neko vrijeme u prvim godinama, dok još traje i zaljubljenost, varate se. Novo istraživanje objavljeno u časopisu “Social Networks and Life Course” pokazalo je da se dobre stvari zaista događaju onima koji su spremni da čekaju,prenosi Super žena.
Bračni parovi koji su dugo zajedno primijetili su da se njihova međusobna sreća povećava nakon 20. godišnjice.
“Bračna sreća vremenom ne opada u stabilnim brakovima. Rezultati, u stvari, sugerišu da se bračna sreća blago povećava u kasnijim godinama braka, posebno za muževe”, zaključuje studija.
Tim istraživača sa Univerziteta u Pensilvaniji i “Brigham Young” analizirali su šest talasa podataka iz studije o nestabilnosti u brakovima tokom života, od kojih je prvo istraživanje sprovedeno 1980. godine, a posljednje 2000. godine za mjerenje uspona i padova 2.034 čovjeka i žene u braku. Konkretno, posmatrali su broj zajedničkih aktivnosti (npr. zajedničku večeru, kupovinu ili posjetu prijateljima), nivo bračnih nesuglasica i sreće i trajanje braka.
U vijestima koje nikoga neće šokirati, ljudi čiji su se brakovi završili razvodom vjerovatnije su prijavili bračni nesklad i imali manje zajedničkih aktivnosti. Možda iznenađujuće, uprkos popularnom vjerovanju, nivo bračne sreće ostao je prilično dosljedan kod supružnika čiji brakovi su preživjeli i sreća je počela da raste nakon oko 20 godina zajedničkog života. To potvrđuju i druge studije koje su pokazale da su bračni parovi najsrećniji 40 godina nakon vjenčanja.
“Provodeći mnogo godina zajedno, parovi imaju priliku da iskuse dublje nivoe poštovanja, bliskosti i zadovoljstva”, ističu istraživači.
Takođe može da pomogne to što su djeca odrasla i odselila se, ističe se.
U istraživanju postoji nekoliko ograničenja, uključujući činjenicu da su ispitanici sami prijavili podatke, pa postoji mogućnost pristrasnosti, prenosi portal “IFL Science”.
Kao što i sami istraživači primjećuju, prikupljanje podataka počelo je 1980, a završilo se 2000. godine, tako da se rezultati možda neće odnositi na novije brakove, posebno jer je studija bila ograničena na heteroseksualne bračne parove. Danas su zajednička partnerstva sve češća, istopolni brakovi su legalizovani u mnogim zemljama, a poligamija postaje sve prihvaćenija, odnosno odnosi postaju sve raznovrsniji.
Iako je očigledno potrebno više istraživanja, glavni zaključak istraživanja daje nadu.
“Iako su razvodi danas uobičajeni, približno polovina svih brakova traje čitav život, a dugoročni izgledi za većinu ovih brakova su optimistični. Sreća i interakcija ostaju visoki, a razdor opada”, zaključuju autori.
“Ova optimistična perspektiva nije dovoljno prepoznata ili cijenjena u literaturi o društvenim naukama o braku, koja je pretpostavljala da kvalitet odnosa u većini parova kontinuirano opada”, ističe se u zaključcima.
Komentari