Garsija, sa Univerziteta u Birmingemu "razbio" je sigurnosni kod tako što je otkrio jedinstveni algoritam koji automobilu omogućava da prepozna identitet ključa za paljenje motora.
Zabranom u Velikoj Britaniji završeno je tek jedno poluvrijeme u slučaju koji je pokrenuo Folksvagen, vlasnik jedne od pomenute četiri luksuzne automobilske marke, protiv Garsije i još dvojice holandskih stručnjaka za dešifrovanje.
Sud je odlučio da bi objava "mogla omogućiti sofisticiranim kriminalnim bandama da razbiju sigurnosne kodove i ukradu automobile".
Vozila su zaštićena programom "Megamos Crypto", algoritmom koji dešifruje kod između ključa i motora. Naučnici su rad htjeli da objave u avgustu na simpozijumu o sigurnosti u Vašingtonu, ali im je sud to privremeno zabranio.
Njemački Folksvagen je od autora zatražio da objave prerađenu verziju studije bez kodova, ali su oni to odbili.
Garsija i njegove kolege, Baris Ege i Roel Verdut, kažu da su oni "odgovorni naučnici koji rade odgovoran naučni posao" i da im je cilj poboljšanje sigurnosti, a ne pomoć kriminalcima da kradu luksuzne automobile.
Oni tvrde da "javnost ima pravo da zna koje su slabosti sigurnosnih protokola na koje se oslanjaju", i da "automobilska industrija i kriminalci to znaju, a javnost ne".
Izvor (Analitika)