Imaćemo svijetleće drveće kao iz ''Avatara''
Avatar

Evans i njegove kolege, biolozi Omri Amirav-Drori i Kajl Tejlor, rade na kreiranju drveća koje bi tokom noći svijetljelo

Imaćemo svijetleće drveće kao iz ''Avatara''

Umjesto sadašnje ulične rasvjete uskoro bi ulice mogle da osvjetljava drveće koje svijetli, navodi preduzetnik Entoni Evans koji sarađuje sa timom biologa iz Kalifornije

Evans i njegove kolege, biolozi Omri Amirav-Drori i Kajl Tejlor, rade na kreiranju drveća koje bi tokom noći svijetljelo. 

On i njegovi saradnici inspirisani su organizmima koji u svom DNK sastavu imaju i genetski materijal drugih vrsta. Na tom tragu, žele da usade gen bakterije “Vibrio fischeri” u vrstu drveća “Arabidopsis thaliana”. 

Ovo svakako nije prvi put da se na ovaj način ukrštaju vrste. Slični pokušaji javljali su se još osamdesetih godina prošlog vijeka, a ovakvo ukrštanje našlo je odavno svoju primjenu u poljoprivredi. Primjera radi, gen bakterije “Bacillus thuringiensis” rutinski se već duže vrijeme usađuje u kukuruz i pamuk ne bi li se usjevi zaštitili od štetočina, prenosi Smitsonijan. 

Evans objašnjava da su odabrali “Arabidopsis thaliana” vrstu jer je ona veoma dobro poznata u naučnim krugovima, i njene osobine su do detalja izučena. Osim toga, ova vrsta poznata je i kao biljka sa najmanjim genomom. 

Za te potrebe ovaj tim poslužiće se softverom “Genome Compiler” koji omogućava pretragu dijelova gena pogodnih za modifikaciju.

“Korističemo taj softver da bismo izdvojili dijelove gena bakterije ‘Vibrio fischeri’, koji se nakon procesa kodiranja i optimizacije, jednostavno usadi u biljku i prilagodi novoj sredini. Poslije toga slijedi kompjuterska sintetizacija DNK iza koje ide ‘štampanje’ tog DNK materijala. Sve to šaljemo kompaniji koja za nas prema naručenoj šemi proizvodi DNK”, objašnjava Evans. 

Kada sve to bude obavljeno, slijedi još nekoliko stvari. 

“Dobijenu DNK usađujemo u posebne bakterije (agrobacterium) koje su vrlo pametne i same sprovode genetski inženjering. One se potom ugrađuju u ženske gamete biljke, nakon čeka možemo da uzgajamo sjeme sa genetskim materijalom koji smo kreirali uz pomoć softvera. Potom uz pomoć ‘genetičkog pištolja’ ispaljujemo DNK hice u ćelije bilje. Neke od njih će se održati i opstati u novoj sredini, nakon čega će početi da razvijaju svoje osobine”, zaključuje Evans. 

Kalifornijski tim je svoj projekat postavio i na sajtu “Kickstarter” kako bi sakupio novac za finansiranje projekta. Iako je trebalo da prikupe “svega” 65.000 dolara, njihova ideja dopala se mnogima pa su za kratko vrijeme prikupili nešto manje od pola miliona dolara. 

To im je dalo dodatan podstrek da ubrzano rade na svom projektu, pa najavljuju da bismo uskoro mogli da dobijemo pravo svijetleće drveće, nalik onom koje smo gledali u naučnofantastičnom hitu “Avatar”.

Izvor: B92