Prema njenim riječima, to je jedan od ključnih zakona od kojeg zavisi ostvarivanje biračkog prava, pa je veoma važno da se prilikom rada na izmjenama i dopunama ili predlaganja novog zakona, imaju u vidu i preporuke Evropske komisije i svi međunarodni standardi i pravila koja bliže uređuju odjaveprebivališta, iseljenja, privremeno i trajno nastanjenje i druga važna pitanja.
"Zakon o crnogorskom državljanstvu i Zakon o registru prebivališta i boravišta podrazumijevaju inkluzivan proces i temeljit rad koji se očekuje od članova Odbora, ali će svakako, biti dragocjeno, po mom mišljenju, u koncipiranju najboljih rješenja, čuti i mišljenja nevladinih organizacija, međunarodnih institucija i organizacija, naučne i stručne javnosti", dodala je Laličić.
Komentarišući Vladinu namjeru od koje je privremeno odustala, a tiče se izmjene Odluke o kriterijumima za sticanje crnogorskog državljanstva, Laličić ističe da takva pitanja zavređuju da budu analizirana kroz Zakon o crnogorskom državljanstvu koji je takođe u fokusu rada Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu.
"Ne može Vlada, mimo parlamenta i očiju zainteresovane javnosti, podzakonskim aktom uređivati ovako važna pitanja", naglasila je Laličić.
Povodom održavanja prve sjednice Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, koja će biti održana danas, Laličić navodi da će na njoj biti prvenstveno utvrđena metodologija i način rada Odbora i pododbora.
"Vjerujem da će svi članovi Odbora i pododbora, a kada su u pitanju članovi DPS-a, u to sam ubijeđena, dati svoj maksimalni doprinos i biti konstruktivni na planu iznalaženja najboljih rješenja, imajući u vidu preporuke međunarodnih organizacija i Evropske komisije", kazala je Laličić za DN.
Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu formiran je 31. marta.
Jovanka Laličić je kazala da ministri finansija i socijalnog staranja i pravde, ljudskih i manjinskih prava Milojko Spajić i Vladimir Leposavić grubo krše Ustav i pravni poredak Crne Gone.
"Ukoliko je tačna informacija da su ministri Spajić i Leposavić nakon 2006. stekli državljanstvo Srbije, a pritom zadržali crnogorsko državljanstvo, iz čega proizilazi da ostvaruju biračko pravo i u jednoj i drugoj državi, onda ministri u Vladi grubo krše Ustav i pravni poredak države Crne Gore", kazala je Laličić.
Komentari