Austrijski gosti njime se testiraju po hotelima i apartmanima. Testovi se mogu kupiti, a uzorci predati u lancima drogerija te nekim samoposlugama i benzinskim pumpama, pa i ne čudi da su zbog uspješne distribucije uspeli da testiraju velik broj ljudi. Rezultati stignu na e-mail u roku od 24 sata.
Kroz manje od mjesec dana od početka projekta besplatnog testiranja za sve Bečlije obrađeno je više od milion uzoraka i otkriveno gotovo 5.800 infekcija.
Iz Kancelarije Grada Beča u Zagrebu objašnjavanju kako taj postupak izgleda:
"Metoda testiranja grgljanjem koja se koristi vrlo je jednostavna. Rastvor na bazi kuhinjske soli grglja se u ustima između 30 i 60 sekundi, a zatim se pomoću cjevčice vrati u epruvetu te se epruveta zatvori i položi u bočicu. Testiranje se obavlja uz video uputstvo na aplikaciji, koje su dostupne na deset jezika. Kako bi bio siguran da je samostalno davanje uzorka ispravno provedeno, učesnik cijeli postupak, uključujući utvrđivanje identiteta uz ličnu kartu ili pasoš, snima kamerom te snimak ubacuje na stranicu laboratorija. Ovakvi su testovi službeno priznati", navode Austrijanci.
Na testu se nalazi jedinstveni QR kod kako bi se mogao identifikovati uzorak. Osoba koja se testira skenira QR kod, koji je potom vodi na stranicu laboratorija gdje upisuje lične podatke. Dakle, test se ne šalje nikome, već se rezultat dobija preko QR koda na mail.
Ovo je projekt Bečke ekonomske komore i Grada Beča.
Prošle nedelje je u prosjeku obrađeno 32.000 uzoraka dnevno, a tada je postavljen i novi rekord od 40.000 obrađenih uzoraka u danu.
Komentari