Informaciju o odobrenju istovremeno su objavili proizvođač vakcine i zamjenica ruskog premijera zadužena za zdravstvo Tatjana Golikova, na sastanku s predsjednikom Vladimirom Putinom koji je prenosila televizija.
Kako navodi Ruski fond za direktna ulaganja (RDIF), koji finansira proizvodnju vakcina, Sputnjik „lajt“ je djelotvoran u 79,4 posto slučajeva, a njegova verzija u dvije doze u 91,6 posto slučajeva.
„Lagana verzija Sputnjika temelji se na pomno ispitanoj platformi humanog adenovirusnog vektora, koja se pokazala sigurna i djelotvorna“, navodi RDIF u saopštenju, dodajući da će njena cijena „u načelu biti manja od 10 dolara“.
Po riječima Aleksandra Gintsburga, direktora moskovskog istraživačkog instituta Gamaleja koji je proizveo ovu vakcinu, ova verzija Sputnjika omogućiće „bržu imunizaciju većih skupina stanovništva i zadržavanje visokog nivoa imuniteta kod onih koji su preboljeli kovid“.
Direktora RDIF Kiril Dmitrijev, prenosi se u saopštenju, ocjenjuje da ova verzija „znatno smanjuje mogućnost razvijanja teškog oblika bolesti, koji bi zahtevao hospitalizaciju“.
Dmitrijev je rekao da će Sputnjik V koji se daje u dvije doze „i dalje biti glavno sredstvo vakcinacije u Rusiji, a njegova lagana verzija će se izvoziti“.
Rusija se hvali da je prva zemlja koja je odobrila vakcinu za koronavirus, još u avgustu 2020. godine, što je tada u inostranstvu ocijenjeno kao preuranjeno, zbog toga što tada još nisu počela masovna klinička ispitivanja (3. faza) i objavljeni naučni rezultati.
U februaru je ugledni medicinski časopis The Lancet objavio da je Sputnjik V djelotvoran u 91,6 posto slučajeva, raspršivši sumnje u vezi s njegovom sigurnosti.
Budući da ne može da proizvede dovoljne količine i želi najprije da snabdije svoje tržište, Rusija je dosad izvozila tek manje količine vakcine.
Institut Gamaleja je objavio podatak da je više od 20 miliona ljudi u svijetu primilo prvu dozu Sputnjika V.
Komentari