Odmah nakon što je Kasacioni sud potvrdio zatvorsku kaznu bivšem premijeru Berluskoniju, oglasio se i predsjednik Italije Ðorđo Napolitano. "Zemlja treba ponovo da otkrije spokojstvo i slogu po vitalno važnim institucionalnim pitanjima, jer je dugo smatrana podjeljenom i slabom", rekao je predsjednik Italije i dodao kako „u zemlji vlada atmosfera poštovanja i spokoja, više nego u ranijim slučajevima. Mislim da je to dobro za sve.“
Najviša sudska instanca u zemlji potvrdila je kaznu zatvora u trajanju od jedne godine na koju je bivši premijer Silvio Berluskoni osuđen zbog utaje poreza. Istovremeno, sud je zatražio da petogodišnja zabrana bavljenja javnom funkcijom izrečena medijskom tajkunu, bude preispitana.
Time je Berluskoni po prvi put od kako se bavi politikom, proglašen krivim u jednom od mnogih krivičnih postupaka, koji su se vodili protiv njega u protekle dvije decenije. Sud je potvrdio četvorogodišnju kaznu zatvora, od koje su tri godine kasnije oduzete na osnovu Zakona o amnestiji, iako je Berluskoni uvjeren da će mu, umjesto nje, biti dodeljen društveno korisni rad ili kućni pritvor.
Petočlano sudsko vijeće počelo je razmatranje poslije dva dana iznošenja argumenata tužilaštva i Berluskonijeve odbrane. Odluka je dugo je i sa nestrpljenjem očekivana, jer bi od nje mogla da zavisi sudbina vlade premijera Enrika Lete, kome je za opstanak potrebna podrška Berluskonijeve partije desnog centra Narod slobode.
Berluskonijeva odbrana je na sve načine pokušavala da izdejstvuje izbjegavanje osuđujuće presude. Advokat bivšeg premijera Franko Kopi je tražio novo suđenje, kako bi eventualno bila umanjena kazna zabrane bavljenja javnom funkcijom. Presuda će se odraziti i na Berluskonijevu funkciju u Senatu, ali je nejasno da li će mu biti zabranjeno da se kandiduje na izborima.
Utaja poreza mu došla glave
Protesti protiv bivšeg premijera
Jednogodišnja kazna zatvora odnosi se na kupovinu prava za prikazivanje filmova u Berluskonijevoj medijskoj kući – Medijaset, kao i za korišćenje ofšor kompanija za formiranje fondova za podmićivanje. Tužilaštvo je tvrdilo da je Berluskoni time 2002. i 2003. godine bio u poziciji da izbjegne plaćanje poreza u visini od oko sedam miliona evra. Osuđeni je tvrdi kako nije odgovoran za pomenute malverzace, jer je bio previše zauzet politikom. Tvrdi je i kako je progona ljevičarski orijentisanih sudija.
U veoma emotivnoj video poruci, nakon izrečene presude Berluskoni je istakao da presuda koju mu je danas izrekao najviši italijanski sud "nema nikakvog osnova", već će mu samo uzeti ličnu slobodu i politička prava.
Bivši premijer se u poruci zarekao i "da će nastaviti bitku", navodeći kako se nikada nije ogrešio u plaćanju poreza i da nije pribjegavao nikakvim prevarama. Berluskoni je ponovio kako je žrtva progona sudstva u Italiji još od početka političke karijere i da će se zalagati za reformu tog sistema.
Posljedice odluke Kasacionog suda
Nije jasno u kojoj mjeri će se zatvorska presuda odraziti na stabilnost italijanske vlade. Jedan od saveznika bivšeg premijera, Nito Palma iz stranke PDL, koji je u Berluskonijevoj vladi bio zadužen za pravosuđe tvrdi da će vlada opstati. „U stranci ima mnogo gorčine, ali presuda neće uticati na vladu Enrika Lete, koja je stvorena da služi zemlji i koja će, što se nas tiče, nastaviti da joj služi".
Bepe Grilo, lider Pokreta pet zvjezdica, veliki protivnik italijanskog establišmenta je povodom zatvorske kazne za Silvija Berluskonija na svom blogu napisao: "Berluskoni je mrtav". Tu presudu Grilo je uporedio sa padom berlinskog zida 1989. godine.
(DW)