Saborni hram Hristovog vaskrsenja kao sitneza svega što se dešavalo vjekovima na prostorima Crne Gore, svjedoči o hrišćanskom identitetu crnogorskog naroda i opstao je uprkos teškim vremenima kazao je mitorpolit crnogorsko-primorski Amfilohije. On je na jučerašnjoj pres konfereciji u Podgorici, kazao da je hram dao doprinos svjetskoj i evropskoj civilizaciji te da će se datum njegovog osvećenja pamtiti, kao jedan od najznačajnih za cijelu državu.
- Proslava 1.700 godina od Milanskog edikta svoju punoću dobiće u Podgorici, 7 . oktobra, kada se osveštava Saborni hram Hristovog vaskrsenja. U prisustvu više patrijarha na čelu sa vaseljenskim Vartolomejom i moskovskim Kirilom, predstavnicima Pravoslavne crkave, kardinala iz Rimske crkve i visokim zvanicama iz evropskih država, osveštaćemo naš hram. Ne možemo dozvoliti da prosimo, već moramo i da dajemo Evropi ono što je najznačajnije - svjedočanstvo hrišćanskog identiteta i doprinos eropskoj i svjetskoj kulturi i civilizaciji - rekao je mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije.
On je dodao da na pripremi značajnog događaja Mitropolija crnogorsko-primorska sarađuje sa predsjednikom Filipom Vujanovićem i premijerom Milom Đukanovićem.
- I država će sa svoje strane, što je i potpuno prirodno, doprinijeti da obilježavanje 1.700 godina Milanskog edikta i osvećenje sabornog hrama dobije prave dimenzije, koje pristoje Crnoj Gori – rekao je mitropolit Amfilohije.
Arhitekturom i unutrašnjim i spoljašnjim izgledom hram predstavlja sintezu Istoka i Zapada. Pojedini prigovaraju da je izrazito vizantijskog stila, što Crkva ne spori.
Jeste, istina je i da je sve na prostoru Crne Gore utemeljeno na vizantijskoj arhitekturi. Naš car Konstantin je bio prvi car i imperator, stvorio je Vizantiju. Naš čovjek porijeklom iz Dalmacije je uradio krst cara Konstantina, po svom nahođenju. To veliko znamenje će se naći između crkve Svetog Vaznesenja i Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja. Jedinstven u cijeloj Evropi, to je nastavak krsta kojeg je vidio car Konstantin prije bitke na Milvijskom mostu sa zapadnim imperatorom. On mu se javio na nebesima u vidu ognja, pa je dao da se na zastavi njegovih vojnika uradi krst sa znamenjem „Isus Hristos pobjeđuje”. Time je dobio bitku koja je odigrala presudnu ulogu u Istočnom i Zapadnom rimskom carstvu kada je ono je postalo jedno – rekao je mitropolit Amfilohije.
U Sabortnom hramu Hristovog vaskrsenja uklesano je i pismo solunske braće, Ćirila i Metodija.
- S obzirom da Crna Gora sad pokušava da zaboravi pismo solunske braće i svetopetrovsko i obodsko jezično predanje, u hramu u Podgorici vaskrsava azbuka svetih Ćirila i Metodija. Ona je urezana u kamen, a pored hrama opstaće i na drugim mjestima, među pravoslavnim narodom. Ne sumnjam u to – poručio je mitropolit.
Sveštenik Nikola Pejović najavio je održavanje sabora hrišćanske djece i omladine u subotu, 3. avgusta, u Cetinjskom manastiru.
- Na hiljade djece već 14 godina posjećuje ovaj sabor te očekujemo da će Crna Gora konačno u školski program uvrstiti i vjeronauku, kao obavezan predmet – rekao je Pejović.
Zakon o vjerskim zajednicama
Delegacija mitropolije crnogorsko-primorske boravila je u Rusiji kako bi pravoslavni svijet zajedno proslavio 1025 godina od krštenja carske Rusije. Rektor cetinjske bogoslovije Gojko Perović kazao je da je Crna Gora odvajkada uporište tražila u carskoj Rusiji.
- Prilikom posjete ukazali smo na problem diskriminacije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Činjenica je da naša crkva ima najviše vjernika, najviše objekata, a ne tretira se tako, već nam progone sveštenike, a ni Cetinjsku mitropoliju nijesu registrovali. Srpska pravoslavna crkva nema ni potpisan sporazum sa državom o međusobnoj saradnji. Crna Gora je jedna od rijetkih zemalja koja nema Zakon o vjerskim zajednicama - rekao je Perović.
Predstavljanje knjige
Kod manastira u Beranama, u čast praznika Marije Magdalene, u nedjelju će biti održan veliki crkveno-narodni sabor. Uz prigodne besjede, biće priređen i bogat kulturno-zabavni program. Dolazak patrijarha u manastir Đurđevi stupovi najavljen je za subotu, u 17.30 časova, nakon čega će biti održano večernje bogosluženje, kao i svečana akademija. Iz uprave manastira je naglašeno da se na proslavu ovog značajnog jubileja očekuje dolazak brojnih gostiju, kulturnih i javnih radnika iz Srbije i Crne Gore, kao i zemalja iz okruženja. U okviru naznačenih svečanosti večeras, od 19 časova biće održana promocija knjige „Manastir Đurđevi stupovi – književno-istorijska spomenica” koju su za štampu priredili Vlajko i Damjan Ćulafić. O knjizi će, pored priređivača, govoriti episkop budimljansko-nikšićki Joanikije i novinar i pjesnik Darko Jovović. Iste noći vladika Joanikije će, uz pratnju hora „Sveta mati Anastasija” otvoriti izložbu umjetničkih fotografija Đurđevih stupova Miše Brankovića.
Đurđevi stupovi
stubovi hrišćanstva
Proslava osam vjekova velikog hrišćanskog znamenja, manastira Đurđevi stupovi kod Berana obradovaće pravoslavne vjernike, u nedjelju 4. avusta, u ovoj drevnoj svetinji Nemanjića svetu arhijerejsku liturgiju, od 9 časova, služiće patrijarh srpski Irinej, uz sasluženje više domaćih i gostujućih arhijereja, sveštenstva i vjernog naroda.
- Već 800 godina Đurđevi stupovi dijele sudbinu svoga naroda, bili su razapinjani, uništavani, i uvijek iznova vaskrsavani. Ipak, ostali su ono što njihovo ime kaže, stupovi odnosno stubovi hrišćanstva i pravoslavlja. Sagrađeni su u vrijeme Prvoslava Nemanjića i to u vremenima kada su bile zajedno Raška i Zeta. Svjedoče o brojnim hrišćanskim stradanjima, 1738. godine mitropolit budimljanski Pajsije je živ odran na vratima Đurđevih stupova. Bilo je velikih stradanja i rušenja. Danas se velika svetinja obnavnja, a obnovljena je i Episkopija budimljansko-nikšićka – podsjetio je mitropolit Amfilohije.
(Izvor:Dan)