Vlada Gibraltara žalila se EU jer automobili koji ulaze na njenu teritoriju i izlaze sa nje moraju da čekaju i po šest sati da bi prešli granicu, zato što španske vlasti pretražuju "praktično svaki automobil".
Forin ofis je saopštio da će se razlike sa Španijom u pogledu Gibraltara riješiti političkim sredstvima, a ne "neproporcionalnim mjerama kao što je čekanje na granici".
Redovi na granici okončani su u ponedjeljak, pošto je šef britanske diplomatije Vilijam Hejg u razgovoru sa kolegom Hoseom Manuelom Margaljom izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog situacije, a Forin ofis uputio zvaničan protest španskom ambasadoru u Londonu.
Pretrage na granici sa Gibraltarom počele su prošle nedelje pošto je Španija uložila protest Britaniji zbog izgradnje vještačkog grebena u vodama oko te teritorije.
Gibraltar je, međutim, rekao da je greben neophodan kako bi se zaustavili ulasci španskih ribolovačkih brodova, a Britanija je upozorila Španiju da prestane s prijetnjama, uključujući nametanje više takse za ulazak i izlazak sa te teritorije preko španskih prelaza.
Britanija kontroliše Gibraltar od 1713. godine, ali Španija želi da joj se vrati ta teritorija na njenom jugu od samo 6,8 kvadratnih kilometara, koja predstavlja jedini ulaz u Sredozemno more iz Atlantskog okeana.
(Tanjug)