Tvrdnje o mogućnoj povezanosti upotrebe dezodoransa i nastanka nekih oboljenja nisu zvanično ni potvrđene ni negirane, pa stručnjaci iz predostrožnosti preporučuju da se ovi hemijski preparati racionalno upotrebljavaju i u ljetnjim mjesecima.
Pojedini istraživači u svijetu pokušavaju da dokažu pretpostavku da bi upotreba sastojaka dezodoransa i antiperspiranata, kao što su aluminijum i paraben, mogla da bude povezana i sa povećanom učestalošću određenih kancera, dok proizvođači ističu da vode računa o zdravstvenoj bezbjednosti.
"Vrućine su veliki problem za osobe koje se intenzivno znoje, naročito u predjelu pazuha, zbog neprijatnog mirisa koji naknadno nastaje kada bakterije koje naseljavaju površinski sloj kože počnu da prerađuju izumrle djelove epitela i materije izlučene putem znoja i lojnih žlijezda", rekla je dr Snežana Matić Besarabić.
Ona je dodala da se na tržištu može naći široka paleta preparata koji sprječavaju pojavu neprijatnog mirisa, ali da treba imati u vidu da antipespiranti sprječavaju normalni proces znojenja, što nije poželjno sa aspekta normalnog funkcionisanja termoregulacije, dok čisti dezodoransi ne sprječavaju znojenje nego kamufliraju ili otklanjaju neprijatne mirise.
"Znojenje ima zaštitnu ulogu od pregrijevanja organizma, kao dio normalnog procesa regulisanja tjelesne temperature", rekla je dr Matić Besarabić i navela da je, za održavanje opšte higijene tijela, najvažnije redovno kupanje ili tuširanje.
Ona je preporučila da se prednost da tuširanju umjesto kupanju u kadi iz higijenskih razloga, kao što su oticanje isprane nečistoće i naslaga.tanjug