Marković nije htio da komentariše svoju kandidaturu za Gradski portal, ali se iz CV-a koji je dostavio tom mediju vidi da je tek ove godine dobio diplomu profesora srpskohrvatskog jezika i književnosti na Filološkom fakultetu u Nikšiću.
Izvor Gradskog portala iz RTCG navodi da je za rukovodeću poziciju u Javnom servisu neophodno radno iskustvo od najmanje 10 godina (120 mjeseci) sa fakultetom, odnosno VII-1 nivoom kvalifikacije obrazovanja.
Zbog tog uslova iz konkursa se i ranije dešavalo da pojedini novinari odustanu od kandidature za neku od čelnih pozicija u Javnom servisu.
Predsjednica Sudskog savjeta i profesorica radnog prava Vesna Simović-Zvicer objašnjava za Gradski portal da su radni staž i radno iskustvo različite kategorije i da ih zakon o radu kao takve prepoznaje.
,,Radno iskustvo ne podrazumijeva vrijeme provedeno u radnom odnosu jer možete biti u radnom odnosu sa završenom srednjom školom, višom školom, ali sve to predstavlja radni odnos. Radno iskustvo definiše ono iskustvo koje ste stekli kroz radni odnos, ugovor o stručnom osposobljavanju ili volonterskom radu, ali u nivou kvalifikacije. Zakon o radu u članu 6. jasno definiše značenje radnog iskustva”, navela je Simović-Zvicer.
Marković je u programu razvoja i rada RTCG-a za mandatni period 2021-2025. koji je dostavio Gradskom portalu, pored ostalog, naveo da bi uveo više novih emisija kojima bi se, kako navodi, obratila pažnja na životne probleme građana, ali i povećala interaktivnost sa gledaocima i slušaocima.
Izvor Gradskog portal iz RTCG-a zaključuje kako je Marković u tom planu naveo niz programskih prijedloga, što je u ingerenciji i opsegu posla direktora TVCG i uredničkog tima, a ne generalnog direktora.
Osim Markovića, za čelnu poziciju u Javnom servisu kandidovao se i predsjednik Građanske alijanse Boris Raonić.
Raonić tvrdi da sa predajom kandidature nije ušao u sukob interesa, iako su čak četiri od devet članova Savjeta RTCG, koji biraju generalnog direktora, u poslovnim odnosima sa NVO na čijem je čelu.
Komentari