Policija je slučaj nazvala "incidentom mržnje“ bez elemenata krivičnog djela, zapisnik će ostati u dosijeu šest godina i mogao bi biti pokazan potencijalnim poslodavcima.
Iako nisu poznati detalji incidenta, slični slučajevi dešavali su se u Velikoj Britaniji kada su lica kažnjavana zbog "rasne mržnje“, uprkos činjenici da nisu prekršili nijedan zakon, podsjeća "Sputnjik“.
Slični incidenti događali su se i u drugim zemljama Evrope. Putnici u autobusu u Roterdamu 2014. godine zahtijevali su od bračnog para da napusti vozilo, nazivajući ih rasistima jer su svojoj autističnoj petnaestomjesečnoj kćerki pjevali glavnu temu crtanog filma "Pepa prase“.
Operativna uputstva o zločinima iz mržnje usvojena su 2014. godine, a prošle godine registrovano je 10.840 incidenata iz mržnje bez elemenata krivičnog djela, čime je ukupan broj takvih slučajeva u poslednjih pet godina dostigao 120.000.
Aktivisti su u više navrata pozivali na ukidanje usvojenog sistema, tvrdeći da zapisnici o takvim slučajevima mogu da ugroze nečiju poslovnu karijeru, uprkos činjenici da određena osoba nije optužena za krivično djelo.
Komentari