Sastanak, koji je organizovan na inicijativu Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, okupio je predstavnike ambasada, međunarodnih i nacionalnih institucija na kojem su prepoznate potrebe u cilju izgradnje tehničkih i kadrovskih kapaciteta na polju informacione i sajber bezbjednosti.
Cilj sastanka je uspostavljanje bolje koordinacije u ovoj oblasti, te razmatanje modaliteta buduće saradnje, kroz donacije, programe obuka i sl.
Na sastanku su razmatrane potrebe organa uprave u tehničkom smislu, profesionalnom razvoju kadrova i međunarodne saradnje na ovom polju.
Marina Banović, državna sekretarka u Ministarstvu i predsjednice Savjeta za informacionu bezbjednost je kazala da je organizaciji sastanka prethodila izrada analize na nacionalnom nivou u cilju definisanja konkretnih predloga i modaliteta saradnje.
Na sastanku su, takođe, razmatrane mogućnosti razvoja kako formalnih, tako i neformalnih obrazovnih programa u cilju unapređenja vještina i kapaciteta zaposlenih koji se bave informacionom bezbjednošću.
Takođe, bilo je riječi i o razvoju savremenih programa za unapređenje bezbjednosne kulture u sektoru javne uprave.
U saradnji sa britanskom ambasadom i Univerzitetom Crne Gore trenutno se analizira mogućnost uspostavljanja novog magistarskog programa za sajber bezbjednost u saradnji sa univerzitetom iz Mančestera.
Osim konkretno predloženih obuka, donatori su saopštili da postoje usko specijalizovane obuke za državne službenike koje će zaposlenima u javnoj upravi biti na raspolaganju.
Na sastanku je zaključeno da je neophodno raditi na osmišljavanju edukativno-informativnih kampanja i obuka u cilju podizanja svijesti građana i građanki o osnovnoj sajber kulturi, kao i značaju sajber bezbjednosti za sve državne službenike.
Dogovoreno je da se ovakva vrsta koordinacije nastavi, uz uključenje privatnog sektora.
Komentari