Danas je jako teško ostati motivisan za vježbanje, ali vrlo je važno da svaki dan budete aktivni bar nekoliko minuta, kaže dr Vendi Suzuki, neuronaučnica sa Univerziteta Njujork koja se bavi proučavanjem uticaja vježbanja na mozak, prenosi N1.
Ona smatra da i nekoliko minuta šetnje ili 10-minutni trening uz onajn uputstva, mogu ne samo da poprave dan, nego i da donesu trajne koristi za zdravlje mozga.
„Vježbanjem gradimo potpuno nove moždane ćelije. To mijenja anatomiju, fiziologiju i rad vašeg mozga. Vježbanje je neurohemijska kupka s mjehurićima za mozak i te ga kupke štite od stanja poput Alchajmerove bolesti i demencije uopšte“, kaže dr Suzuki i dodaje:
„Svakodnevni trening povećava neurotransmitere poput dopamina, serotonina i noradrenalina, koji utiču na raspoloženje, a tako i na bolje pamćenje i to da se i nekoliko sati nakon vježbanja možete bolje fokusirati na zadatke“, kaže dr. Suzuki za N1.
To je neformalno i testirala 2020. godine sa grupom učenika u jednom od njenih razreda putem interneta. Učesnici su napravili brzu petominutnu procjenu bola, a zatim ih je iznenadila 10-minutnim treningom.
Nakon vježbanja, učenici su ponovno pristupili ocenjivanju i pokazalo se da se anksioznost u prosjeku značajno smanjila. Zbog toga je važno uklljučiti vježbanje u svakodnevicu, jer ono pomaže vašem mentalnom i kognitivnom zdravlju.
Dr Suzuki preporučuje da pokušamo da uklopimo 30-minutne seanse vježbanja u raspored barem 3 do 4 puta nedjeljno. Ali, idealno bi bilo vježbati po malo svaki dan.
Vježbanje ima mnogo pozitivnih efekata na kardiovaskularno zdravlje.
Vježbajte kad god vam odgovara, oko toga nema preciznih savjeta. Jedni će radije vježbati ujutru, drugi će primijetiti da je za njih vježbanje efikasnije uveče.
Komentari