Grudnjake je najbolje prati ručno, jer ih mašina može oštetiti i promijeniti oblik korpi. Važno je napomenuti da ih treba prati u hladnoj vodi i s blagim deterdžentom.
Sredstva za negu vune i omekšivače treba izbjegavati. Oni uništavaju elastičnost tkanine, dok ih hladna voda čuva.
Najbolje je staviti ih u vodu, dodati deterdžent i ostaviti od pola sata do sat vremena u njoj. Nakon toga ih treba lagano protrljati, isprati mlakom vodom i ostaviti da se osuše. Korpe prije sušenja treba ispraviti rukama kako se tokom sušenja ne bi izmijenio njihov oblik. Grudnjake ne treba prati u mašini za veš, jer ih ona može oštetiti, naročito one s puno elastina.
Bruseve od svile treba prati ručno, jer je taj materijal izrazito osjetljiv. Nakon pranja treba ih umotati u platnenu kesu kako bi se iscijedio višak vode i potom staviti na sušenje. Ako su preteški može doći do toga da se rastegnu, a onda neće više izgledati lijepo, piše Real Simple, prenosi 24sata.hr
Pranje u mašini
Prije stavljanja brushaltera u mašinu, treba ih zakopčati kako se ne bi zakačili za drugi veš. Nakon toga ih staviti u zaštitnu vrećicu za pranje koja će ih zaštititi od dodatnog oštećivanja.
Preporučuje se da se peru na niskim temperaturama i programu s hladnom vodom. Takođe, treba pripaziti s kojom vrstom odjeće se peru. Preostali veš treba da bude iste težine, kao što su kratke majice, čarape ili gaćice, dok pranje s pantalonama i peškirima treba izbjegavati. Oni su preteški i mogu ih izobličiti.
Treba paziti i na boje
Prilikom pranja brushaltere treba prati s odjećom u sličnoj boji. To je naročito važno za brushaltere s visokim procentom sintetičkih vlakana koja lako upijaju boje.
Kako sačuvati pravilan oblik korpi?
Iako štedi prostor, umetanje jedne korpe u drugu odnosno preklapanje grudnjaka se ne preporučuje. To će promijeniti njihov oblik i skratiti vijek trajanja donjeg rublja. Takođe, kod putovanja ih je najbolje položiti u koferu jedan u drugi i korpe ispuniti donjim rubljem. To će održati njihov pravilan oblik.
Komentari