Taj veliki katalog informacija sadrži genetske podatke dobijene iz uzoraka virusa koje su proučavali u laboratoriji u kineskom Vuhanu (Wuhan), gradu iz kojeg se koronavirus krenuo širiti svijetom, potvrdilo je CNN-u više izvora. Dio američkih službenika vjeruje da je koronavirus krenuo upravo iz te laboratorije.
Još uvijek je nejasno kako su američki obavještajci došli do tih podataka, ali CNN navodi kako su računari putem kojih se takve baze podataka stvaraju i procesiraju obično spojeni na servere bazirane na cloud tehnologiji, što aludira na mogućnost da su možda hakovani..
No, "prevođenje" velike količine sirovih podataka u korisne informacije, koje je samo dio napora obavještajne zajednice da otkrije porijeklo korone, za sobom povlači cijeli niz izazova. Jedan od njih odnosi se na prikupljanja dovoljno računarske snage kako bi se takav posao obavio. Zbog toga se američki obavještajci oslanjanju na superračunare nacionalne labaratorije Odjela za energiju, koji objedinjuje 17 elitnih američkih istraživačkih institucija, prenosi Avaz.
Tu je i problem s ljudstvom. Obavještajcima za takav posao ne trebaju samo naučnici koji su dovoljno vješti da mogu interpretirati kompleksne podatke o sekvenciranju genetskog materijala virusa, oni uz to moraju poznavati i mandarinski jezik, obzirom da su podaci na kineskom jeziku i koriste specifičan vokabular.
Komentari