Jokić: Nova Vlada pod hitno da zaustavi rast cijena
Ilustracija

"Cijene sve veće, budžeti sve tanji, više od polovine građana se bori da preživi"

Jokić: Nova Vlada pod hitno da zaustavi rast cijena

Kako smo mjesecima unazad izloženi velikom poskupljenju osnovnih životnih namirnica, koja prelaze u nekim slučajevima i 100%, a gdje svakako treba napomenuti puzajuća i tiha poskupljenja proteklih godina, životni standard naših sugrađana doživio je žestoki udar, kazala je Sanja Jokić, potpredsjednica OO SNP Bijelo Polje.

Tektonsko tržište kako navodi pogodilo je i građevinski i stočarski sektor, dok poljoprivrednici funkcionišu sa dosta smanjenom ekonomskom aktivnošću a bilježi se i povećanje usluga prevoza putnika.

Sve ovo ukazuje kako pojašnjava da je inflacija uveliko prekoračila preko praga.

"Odlazak u markete, pekare i pijace po građane postao je sve stresniji jer za isti novac koji su trošili za nabavku osnovnih životnih namirnica na dnevnom ili nedeljnom nivou, sve manje mogu kupiti proizvoda, pri tom radi se o proizvodima koje su nezaobilazni u svakom domaćinstvu. Sva ova poskupljenja ogroman su teret za građane Crne Gore a posebno za građane sjevera koji, ionako, svaki euro po par puta preture preko ruke prije nego potroše", poručuje Jokić.

Treba napomenuti kako ističe da prosječna neto zarada u Crnoj Gori iznosi 530 eura, dok preko 50.000 lica prima minimalnu zaradu od 222 eura, prosječna penzija iznosi 293 eura dok imamo oko 130.000 penzinera, te i da na sve ove statističke podatke dobijamo potrošačku korpu od 656 eura.

"Zaključak je jednostavan da veliki procenat građana ne može pokriti ni 50% potrošačke korpe, odnosno ne može priuštiti ni ono najosnovnije, a tek ako bismo uračunali i kreditno zaduženje procenat bi bio poražavajući", izričiza je ona.

Nerealna finansijska raspodjela, nezaposlenost i povećanje cijena jasan je pokazatelj zašto mladi sugrađani kako navodi sticanjem punoljetstva, mladi bračni parovi i visokoškolci odlučuju se sve češće napustiti svoja ognjišta i poći put evropskih zemalja, gdje prosječani građanin ima daleko veće lično primanje, a troškovi života nijesu drastično veći u odnosu na naš.

Podsjeća da je sjever već odavno poznat po negativnom migracijskom saldu.

"Iz svega navedenog zaključak je jednostavan:  građani ne smiju više stezati kaiš jer nemaju kud više, niti se zamišljeno nositi sa praznim ili polupraznim cegerima, jer ukoliko dođe do još većeg eskaliranja cijena nećemo biti daleko od stagflacije", poručila je ona!

Situacija je ništa blaža od sledeće da građani cijele Crne Gore moraju se "čupati" od gladi htjeli mi to priznati ili ne! A tek dodajepredstoji period spremanja djece za početak školske godine, pripremanja grejne sezone, zimnice ...

"Vlada Crne Gore pod hitno mora naći način da zaustavi nagli rast cijena, a što je svakako trebala odraditi i prethodna Vlada prije početka pandemije, i pripremiti državu na svima očekivan problem koji će nastati, na koji nije spreman "evropski tigar" kako je prethodna Vlada znala da se šali sa narodom. Narod već godinu dana očekuje da su promjene sa promjenom vlasti i Vlade došle, i da će se zaustaviti neodgovorna socioekonomska politika te i da će se donositi mjere u pravcu dobra građana, a ne pojedinaca iz Vlade, nažalost cijene sve veće, mjere tri litra ulja i bespomoćan narod", zaključila je Jokić.
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.