Turneja Fishtank Ensemble u Crnoj Gori
Fishtank Ensemble

4. evropska turneja

Turneja Fishtank Ensemble u Crnoj Gori

Turneja američkog sastava Fishtank Ensemble će se održati u Crnoj Gori od 17 do 21. avgusta.

Fishtank Ensemble iz Los Anđelesa, nastupiće, u okviru svoje četvrte evropske turneje, prvi put u Crnoj Gori i to: u Budvi, 17. 08. u Starom gradu, na Platou izmedju crkava, u 21:30 sati.

U Tivtu, 18. 08. u okviru festivala Purgatorije, na Platou ispred podmornice Heroj, Porto Montenegro, u 21:00 i u Podgorici, u KIC-u "Budo Tomovic" (velika sala-klimatizovana), u 21:00.

Nakon koncerata u Crnoj Gori, Fishtank Ensemble nastavlja gostovanje po Balkanu, 23 .avgusta, nastupa na festivalu Bit Fest u Bitolju, Makedonija.

Časopis LA Weekly ih je nazvao “kreativnom mladom muzičkom grupom, jednom od najuzbudljivijih na planeti”. Formiran 2005 svirali su svuda, u najmodernijim klubovima i festivalima u Los Anđelesu, kulturnim centrima, muzejima, paradama čak i na ulicama, kao gypsy jazz band u sastavu dvije eksplozivne violine, svjetski najbolji “slap” kontrabasista, jedna muzička pila, flamenco i gypsy jazz gitara, operski, jazz and gypsy vokali, i jedan mali banjolele. Dodavali su začine iz francuskog “hot” džeza, divljih srpskih i transilvanskih ciganskih melodija, španskog flamenka; ansambl koji ne treba da propusti ni jedan ljubitelj muzike jer će bezuslovno zavoljeti ovaj opijenu muzičku mješavinu!

Dinamični, virtuozni, vatreni putujući kvartet Fishtank Ensemble kreira svoj zvuk prirodno inspirisan njihovim raznovrsnim muzičkim i nacionalnim porijeklom kao i njihovim avanturama i istraživanjima na mnogim putovanjima širom svijeta. Pjevačica Ursula Knudson izvodila je operu na trgovima italijanskih gradova prije nego što je zavoljela cigansku muziku; njihov francuski violinista je putovao širom Evrope u konjskoj zaprezi desetak godina, sakupljajući različitu muziku i iskustva. Njihov srpski kontrabasista je provodio vrijeme svirajući sa ciganima ali takođe i sa legendama roka i ima reputaciju najboljeg “slap” kontrabasiste u svijetu, a gitarista je majstor flamenco i gipsy jazz gitare koji je usavršavo svoje vještine u ciganskim klubovima Granade i širom Španije. Njihovi performansi uvijek nadilaze i najveća očekivanja publike.

Objavili su do sada tri albuma i svirali širom SAD, u najprestižnijim dvoranama, festivalima i klubovima u Vašingtonu, Njujorku, Los Anđelesu, Čikagu, Bostonu, Sjetlu, Portlandu, Denveru i mnogim drugim gradovima. Neki od prestižnih muzičarima sa kojima su nastupali su Tommy Emmanuel, Los Lobos, Rosenberg Trio, Hot Club of Cowtown. Važe za jedan od vodećih gipsy jazz ansambl u SAD.

Fishtank Ensemble je moderni ambasador mnogih folklora svijeta sa nevjerovatnim vještinama i preciznostima koji su sastavni dio njihovog jedinstvenog i strastvenog izvođenja.

Ursula Knudson je klasično obrazovana vokalna umjetnica iz Sakramenta. Nakon određenog perioda traženja svog istinskog muzičkog izraza, svoje klasično muzičko obrazovanje stavila je u službu svojih novih muzičkih interesovanja inspirisana u radu sa Fishtank ansamblom. Pored pjevanja u ansamblu svira violinu i sitne udaraljke, kao i muzičku pilu.

Fabrice Martinez, violinista, je u svojoj 18 godini započeo svoju dvogodišnju muzičku avanturu putujući širom Evrope nekoliko puta, kao autostoper, sa različitim instrumentima u ruci; nakon toga, ovaj moderni muzički nomad, otkrivao je tokom sedam narednih godina zapadnu i istočnu Evropu, putujući, u ručno rađenoj konjskoj zaprezi, od južne Francuske kroz Italiju, Sloveniju, Mađarsku i do Rumunije. Deset godina je svirao u svojoj grupi “Croque Mule” širom Evrope kao i sa Vinicio Capossella i drugim raznim italijanskim i američkim muzičarima, prije nego što je napokon oformio Fishtank Ensemble 2006. godine.

Douglas Smolens je obrazovani gitarista koji je prije nego što je otkrio svoju strast prema žanrovima flamenco i gypsy jazz nastupao sa rock grupama i zvijezdama poput Billy Idol i Saul Hudson - Slash (bivši gitarista Guns N’Roses). Pored toga je i priznati producent i kompozitor. Pod nadimkom "el douje", njegov album Worlds Collide je jedinstveno izražajna mješavina tradicije i modernih stilova, od 'jondo' flamenco do savremenih kombinacija world fusion/drum i bass/techno.

Đorđe Stijepović, kontrabasista, je bio član vodećih etno i world music grupa u Srbiji kao što su Shira Utfila (sefradska muzika), Kal (Balkan gipsy) i Marsya (Balkan). Završio je klasično muzičko obrazovanje na odsjeku za džez, kontrabas i aranžiranje. Izvodi solo projekte i koncerte (world music/jazz), sarađuje sa muzičarima i bendovima poput Atomic Sunset, Deke Dickerson, Slim Jim Phantom (from Stray Cats), Lemmy (from Motorhead) i svira sa drugim ansamblima koji njeguju različite stilove (bluegrass, cajun, jazz, blues).

Matthew Christopher Alger, je gost bubnjar na turnejama Fishtank ansambla.

(Izvor:Analitika)