Kako su Kinezi vidjeli Montevideo i Srbiju
“Montevideo, bog te video”

"Montevideo, bog te video"

Kako su Kinezi vidjeli Montevideo i Srbiju

Kineska televizijska mreža CCTV premijerno prikazala "Montevideo, bog te video" uz specijalnu polučasovnu emisiju posvećenu filmu, Srbiji njenoj istoriji, sadašnjosti i najpoznatijim srpskim sportistima

Voditelj najgledanije kineske televizijske mreže CCTV Ma Ding najavio je emitovanje filma “Montevideo, bog te video” riječima: “Predstavljam svima nama jedan srpski film koji govori o snovima i o fudbalu“. Tako je započela polučasovna emisija posvećena rediteljskom prvencu Dragana Bjelogrlića. Milionskom broju gledalaca predstavljena je država Srbija i njena sportska i filmska tradicija.

“Ukus snova”, kako glasi kineski prevod naziva filma “Montevideo, bog te video”, u produkciji “Intermedia netvorka”, premijerno je prikazan u subotu uveče, a reprizno dan kasnije u okviru selekcije “Najbolji filmovi”, i našao se među samo 52 strana filma koja kineska televizija godišnje odobrava.

Voditelj je izašao pred gledaoce u velikom studiju sa scenografijom koja podsjeća na dodjelu Oskara.

Na velikom video-zidu sve vrijeme je bio prikazivan kolaž koji su kineski televizijski eksperti uradili specijalno za tu priliku: montirani materijal o samom filmu, o Srbiji, o njenoj istoriji, ali i sadašnjosti, o najpoznatijim srpskim sportistima. Govorilo se o našim fudbalerima, o Tirketu i njegovoj ekipi iz filma. Prikazana je mapa Srbije s nazivima gradova na kineskom, intonirana je himna Srbije titlovana na kineski, kao i pjesma “Tamo daleko”.

- Kada govorimo o Srbiji, izgleda da se čovjek u nju lako zaljubljuje. O zemlji kao što je Srbija mora se imati nekih saznanja. Pogledajte ovu kartu Srbije, na ovom položaju na kojem se nalazi, na Balkanu, žarišna je tačka na kojoj su se odigravali mnogi sukobi naroda i ratovi, ona čini jedan dio bivše Jugoslavije. Zemlja je poznata po dobrom sportu gdje se ne igra samo dobar fudbal, već i dobra košarka i sjajan tenis, uz sve sukobe naroda i vjerske nesuglasice, gdje je snaga države zavisila od ovih uticaja, i dalje postoji san – govorio je Ma Ding.

Radio-voditeljka srpskog porijekla Tatjana Soldat pridružila se voditelju, pa su pozvali telefonom reditelja Dragana Bjelogrlića, koji se uživo uključio u emisiju.

(Izvor:Telegraf.rs)