Nakon izjave predsjednika CG Mila Đukanovića da će 5. septembra doći na protest na Cetinje ako se ne odustane od ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u tom gradu, Socijalistička narodna partija uputila je kolegama iz parlamentarne većine inicijativu za njegov opoziv.
"Očigledno kršenje Ustava od strane trenutnog predsjednika Crne Gore dovoljan su razlog da konačno sasiječemo politiku podjela, mržnje i sukoba u Crnoj Gori, koju personifikuje Milo Đukanović", ističe se u saopštenju SNP.
Opoziv naš Ustav ne prepoznaje, ali je je razrešenje moguće ukoliko predsjednik ne slijedi politiku Vlade.
“Može li doći do toga da predsjednik države ne predstavlja u skladu sa utvrđenom javnom politikom Vlade - može. Ali u toj situaciji se ulazi u drugu zonu, ne u zonu opoziva, jer ne postoji taj institut, ali postoji institut pravne odgovornosti”, kaže profesor Đorđije Blažić, dekan Fakulteta za državne i evropske studije.
Proceduru razrešenja šefa države zbog kršenja Ustava može pokrenuti Skupština, na predlog najmanje 25 poslanika, ali Ustavni sud utvrđuje, da li je bilo kršenja. Ipak posljednju riječ daje Skupština što je apsurd za Blažića.
“Ustavni sud utvrdi da je Đorđije Blažić predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav, a Skupština neće da ga razriješi. Ustavopisci ovog Ustava radili su sve da zaštite sebe da ne budu odgovorni”, naveo je Blažić.
Demokrate su poručile da podrška inicijativi SNP-a za razrešenje predsjednika nije sporna ali je, kako kažu, ishod upitan zbog toga što je, dodaju oni, čast izuzecima, Ustavni sud politički obojen u korist Demokratske partije socijalista.
RTCG
Komentari