Poezija teče u Bijelom Polju svakog septembra kao što Lim teče u Crno more i dalje, dok je svijeta i vijeka - naveli su voditelji dodajući da uprkos pandemijama i epidemijama administrativnim i drugim zabranama poezija ne smije stati - citirali su Kemala Musića direktora Ustanove koji organizuje manifestacije.
Korak u drugu polovinu vijeka Ratkovićevih večeri poezije korak je ka savremenom shvatanju svijeta i života, prožimanju kultura i multikulturnom dijalogu. Usmjeren je u pravcu trajanja, promišljanja i doživljaja umjetnosti. Na to nas obavezuje tradicija od 50 godina ove manifestacije, kulturno bogatstvo Bijelog Polja i kulturno nasleđe Crne Gore kao jedne od temeljne vrijednosti svakog kolektivnog identiteta. Na to nas obavezuje i poezija koja traje,poezija Rista Ratkovića - kazao je Musić.
Prema njegovim riječima, manifestacija je tokom proteklih pet decenija postojala, opstajala i razvijala se, izrastala, stasavala i dijelila milost društvenog konteksta.
"Postale su mjesto interkulturnog dijaloga, kroz visoke umjetničke domete i postale književni zavičaj pjesnika i pisaca, drugi dom istaknutih umjetnika.Zbog toga i ove godine i ove jeseni u Bijelom Polju živi umjetnost, žive Ratkovićeve večeri poezije", rekao je Musić otvarajući manifestaciju.
Francuski pisac Fransoa Giljom Loren kazao je da je došao u Crnu Goru da istraži priču o jednom Crnogorcu koji je umro u Parizu i da sada zahvaljući festivalu, koji je susret različitih kultura, ima utisak da poznaje sve Crnogorce.
Gost iz Francuske je proglasio festival otvorenim na crnogorksom jeziku.
Komentari