Depoziti su, od početka godine, porasli za oko 600 miliona eura i sada iznose skoro četiri milijarde eura, što je istorijski maksimum, saopšteno je iz CBCG.
"Ovakav trend potvrđuje očuvano povjerenje u bankarski sistem, ali i u rad regulatora. Likvidna aktiva, u iznosu od skoro 1,5 milijardi eura, takođe je na istorijski maksimalnom nivou. Negativna posljedica pandemije na poslovanje banaka ogleda se u blagom rastu NPL-a, koji je, ipak, zahvaljujući mjerama koje je CBCG blagovremeno implementirala, ograničen“, poručuju iz CBCG.
Guverner Žugić je izrazio zadovoljstvo ovakvim rezultatima poslovanja banaka, koji su još značajniji ako se imaju u vidu uslovi u kojima su oni ostvareni (pandemija korona virusa), kao i činjenica da su banke paralelno učestvovale u procesu procjene kvaliteta aktive (AQR), što je bio veoma zahtjevan projekat koji je iziskivao značajno angažovanje kapaciteta u bankama.
Guverner je istakao da će "odgovoran pristup CBCG, pažljivo praćenje izazova i blagovremeno reagovanje na rizike biti, kao i do sada, usmjereni ka jačanju i očuvanju stabilnosti bankarskog, odnosno ukupnog finansijskog sistema“ i dodao da je, u tom pravcu, neophodan nastavak intenzivne saradnje sa bankama.
"Radni sastanak guvernera CBCG i predstavnika banaka bio je prilika i za razgovor o aktivnostima na primjeni Zakona o kreditnim institucijama. Dogovorena je još intenzivnija komunikacija regulatora i banaka, kako bi se prevazišli eventualni izazovi sa kojima se banke suočavaju po ovom pitanju“, saopšteno je iz CBCG.
Komentari