Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja navode da se ovo desilo zbog toga što je Skupština usvojila budžet, ali ne i sve predložene zakone koji su trebali uticati na ostvarenje tog budžeta.
”Odstupanje prihoda u dijelu poreza na dohodak zabilježeno je zbog planiranih, nerealizovanih efekata Zakona o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak fizičkih lica zbog neusvojenog Predloga zakona o poreskoj administraciji, kojim je trebalo da budu stvorene pretpostavke za ubiranje prihoda po osnovu oporezivanja neprijavljenog prihoda, kao mjere predložene u sklopu Zakona o budžetu za 2021. godinu. Imajući u vidu da te izmjene nisu usvojene, već je Predlog zakona još u skupštinskoj proceduri nisu se stekli uslovi ni za ubiranje prihoda po ovom osnovu. Međutim, i pored toga, bolja naplata prihoda tokom ljetnje turističke sezone u najvećoj mjeri kompenzovala je efekte neusvajanja izmjena zakona planiranih u sklopu svih mjera predviđenih u cilju širenja poreske baze, odnosno generisanja novih prihoda shodno Zakonu o budžetu za 2021. godinu”, naveli su iz Ministarstva.
Oni navode da je naplata ukupnih prihoda budžeta u periodu januar - jul ove godine na nivou je od 99,6% planirane, što ukazuje na uspješnost planiranja prihoda u godini izuzetne ekonomske neizvjesnosti izazvane pandemijom. Kazali su i da je naplata poreza na dobit za cijeli period januar - jul te da je iznos za čitavu 2021. godinu već premašen, što, kako smatraju, ukazuje na poresku disciplinu i u periodu velikog ekonomskog pada zabilježenog u 2020. godini.
Skupština nije usvojila ni predlog o povećanju akciza, ali je naplata te dažbine, i bez toga, bila na nivou planirane.
Stavka ostali prihodi navedena je u iznosu od 30,2 i za 5,8 miliona je manja od plana. Iz Ministarstva navode da se ovi prihodi ostvareni na osnovu odluke Vlade da državna preduzeća višak dobiti uplate u državnu kasu, što je u najvišem obimu uradila Elektroprivreda.
”Izvršenje po ovom osnovu rezultat je uplata privrednih društava shodno njihovim konačnim finansijskim iskazima. Imajući u vidu da je ova kategorija prethodno planirana na bazi procjene finansijskih rezultata svih privrednih društava u većinskom vlasništvu države, razlika je rezultat ostvarene i prethodno procijenjene vrijednosti”, naveli su iz Ministarstva.
Na pitanje zbog čega je u julu izdatak za bruto zarade zaposlenih u državnom sektoru povećan za dva miliona u odnosu na plan, na ukupno 43,8 miliona iz Ministarstva su odgovorili:
”Izdatak za bruto zarade u najvećem dijelu uvećan je usljed povećanih troškova po ovom osnovu ostvarenih u skladu sa isplaćenim prazničnim časovima usljed rada za vrijeme državnih praznika (13. jul), a u skladu sa Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom. Napominjemo, da se Izvještajem o izvršenju budžeta kategorija bruto zarada vremenski usklađuje i ne predstavlja prikaz izvršenja ovog izdatka na gotovinskoj osnovi”.
Za kapitalni budžet u junu isplaćeno je 13,2 miliona, što je 11 miliona manje od plana, dok je za transfere institucijama, pojedincima NVO i javnom sektoru uplaćeno 18,9 miliona ili 2,1 milion manje od plana.
”Ostvarenje kapitalnih izdataka u najvećoj mjeri opredjeljuje povlačenje sredstava od izvođača radova na projektu izgradnje prioritetne dionice auto-puta, shodno dinamici izvođenja radova. U vezi sa navedenim, a shodno planiranom završetku izvođenja radova do 30. novembra ove godine, očekuje se veća realizacija sredstava u odnosu na planiranu u narednim mjesecima. U dijelu transfera ostvarenje u odnosu na plan opredjeljuje dinamika trošenja sredstava po ovom osnovu od strane potrošačkih jedinica i njihovih prioriteta i zakonskih obaveza u pojedinim mjesecima”, naveli su iz Ministarstva.
Plaćena garancija od 3,9 miliona eura u julu odnosi se na obavezu po osnovu aktivirane garancije po kreditu kineske Exim banke, za brodove Crnogorske i Barske plovidbe, što su zatekli kao još jedan problem iz ranijeg perioda.
Komentari