Naučnici: Razmotriti upotrebu paracetamola tokom trudnoće,  ispitati ljekove protiv bolova zbog mogućih uticaja na razvoj fetusa

Naučnici: Razmotriti upotrebu paracetamola tokom trudnoće, ispitati ljekove protiv bolova zbog mogućih uticaja na razvoj fetusa

Međunarodna grupa od 13 naučnika objavila je saopštenje u kom se poziva zdravstvena zajednica da pažljivo razmotri upotrebu acetaminofena (APAP), poznatijeg kao paracetamol, tokom trudnoće sve dok se ljekovi protiv bolova ne ispitaju na mogući uticaj na razvoj fetusa u materici.

Prema saopštenju objavljenom u časopisu „Nature Reviews Endocrinology, sve veći broj istraživanja pokazuje da bi „prenatalna izloženost parecetamola mogla da promijeni fetalni razvoj, što bi moglo da poveća rizik od nekih neurorazvojnih, reproduktivnih i urogenitalnih poremećaja“.

Saopštenje nije zdravstveno uputstvo, već poziva zdravstvene radnike i regulatore da preduzmu mjere, prenosi CNN.

„Autori ne preporučuju ništa više od onoga što su već uradili ginekolozi-akušeri kada su prepisivali parecetamol za određeno kliničko stanje“, rekao je dr Kristofer Zahn sa „American College of Obstetricians and Gynecologists“, koji nije učestvovao u izjavi.

„Međutim, kao i uvijek, sve ljekove koji se uzimaju tokom trudnoće trebalo bi koristiti samo po potrebi, umjereno, i nakon konsultacije trudnice sa svojim ljekarom“, dodao je on.

Medicinska indikacija

Potpisan od strane 91 naučnika iz Australije, Brazila, Kanade, Evrope, Izraela, Škotske, Velike Britanije i SAD, ova izjava je i upozorenje trudnicama da se „odreknu upotrebe“ ovog lijeka tokom trudnoće „osim ako za njegovu upotrebu postoji medicinska indikacija“.

Čak i nakon dobijanja odobrenja od ljekara, navodi se u saopštenju, žene bi trebalo da „smanje izloženost upotrebom najniže efikasne doze u najkraćem mogućem vremenskom periodu“.

„Postoje dobri medicinski razlozi da trudnice koriste paracetamol, nakon konsultacija sa ljekarima ili farmaceutima, a to je temperatura i jak bol“, rekao je Dejvid Kristensen, vanredni profesor ćelijske biologije i fiziologije na Univerzitetu u Kopenhagenu, jedan od 13 koautora izjave.

Visoka temperatura je poznat rizik za više fetalnih poremećaja, „uključujući i kardiovaskularne poremećaje kasnije u životu“, navodi se u saopštenju.

Međutim, studije pokazuju da samo trećina trudnica koristi ovaj lijek za visoku temperaturu, dodaje se u saopštenju. Umjesto toga, „glavobolja, bolovi u mišićima, bolovi u leđima i infekcije“ bili su najčešći razlozi za njegovu upotrebu.

„Podaci ukazuju na to da više od 50 odsto žena širom svijeta koristi paracetamol tokom trudnoće“, rekao je Kristensen i dodao:

„Mnoge od ovih žena ne smatraju paracetamol pravim lijekom koji može da ima potencijalne nuspojave“.

Cilj je, kako kaže profesor, da „pokušamo da dođemo do onih žena koje ga ne smatraju pravim lijekom i podstaknemo ih da razmisle o njegovoj upotrebi“.

Potrebno još istraživanja

Prema izjavi, postoje mnoga područja koja zahtijevaju dalje proučavanje, zbog čega grupa poziva na ogroman istraživački napor, istovremeno upozoravajući trudnice da ne koriste paracetamol bez ljekarskog nadzora.

„Idealna studija na ljudima nije urađena“, rekla  je Šana Svon, profesorka javnog zdravlja, dodajući da su potrebne objektivnije mjere kada je tokom trudnoće i koliko dugo, beba izložena ovom lijeku.

„I onda moramo da pratimo ovu djecu, i da posmatramo, ne samo njihov opšti razvoj pri rođenju i do prve godine života, već i kakav je njihov neurorazvoj bio tokom vremena. Onda ćemo moći da razjasnimo mnogo toga“, dodala je Svon.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.