Bivši i trenutni beskućnici u Njemačkoj nude posebnu vrstu turističkog doživljaja – oni su vodiči koji gostima Berlina pokazuju i onu tamniju stranu velegrada.
Onima koji u Berlin dolaze u turistički obilazak, a procjenjuje se da ih je najmanje milion, ne pruža se prilika vidjeti i drugu stranu grada i zato obilazak Berlina nude i vodiči koji su postali beskućnici.
Turistički vodič Karsten Voss jedan je od njih.
Živio je u jednom dobrostojećem kvartu prije nego što je zapao u bijedu, a onda je počeo spavati u parkovima na klupama kao beskućnik.
„Ovo je jedno od bezbroj mjesta u Berlinu, ali je prilično dobro, jer je dobra četvrt. Sigurno je noću, ima dovoljno svjetla i nema čudnih, nestabilnih ljudi, jer ovo je buržoaska četvrt“, pokazuje turistima jedno od berlinskih naličja Karsten Voss.
Raste broj beskućnika
Iako nema službenih statistika, Al Jazeerin Nick Spicer javlja kako jedna humanitarna organizacija procjenjuje da u Njemačkoj ima blizu 860.000 beskućnika - upravo onoliko koliko stanovnika ima Keln, četvrti po veličini grad te zemlje.
Stvari u pojedinim gradovima postaju sve gore, jer je konkretno u Berlinu broj beskućnika u porastu, rastu i cijene nekretnina, a stanodavci žele da stanari koji plaćaju niske rente isele. Zbog toga raste i broj beskućnika.
Stoga je cilj obilaska u kojima su turistički vodiči beskućnici promijeniti odnos prema ljudima bez doma.
Obilasci se nude na engleskom i italijanskom jeziku, kako bi više ljudi koji posjećuju grad moglo dobiti uvid o tome kakav život može biti u jednoj od najbogatijih država kad nemate svoj dom.
(AlJazeera)