"Ako smo u onoj improvizaciji, onom pritisku građana da se što prije formira Vlada da bi krenula u reforme, prihvatili smo mnoge stvari na neviđeno, ovoga puta sigurno nećemo i na ozbiljan način se odnijeti prema ovim mogućim zaokretima koji ne smiju biti nominalne promjene nego suštinske promjene u metodu rada, ukupne vlasti, posebno parlamentarne većine posebno odnos prema Vladi", naveo je Lekić.
Promjene unutar Vlade svakako da ali ne na način na koji se to sada predstavlja, mišljenja je Lekić. Nije jasno da li premijer i dalje ostaje pri ekspertskoj Vladi na kojoj i dalje insistira URA. U svakom slučaju glavnu riječ u svemu mora imati parlamentarna većina.
"Tako da treba skinuti maske, treba ozbiljno razgovarati, sumirati bilans i to treba da uradi parlamentarna većina prije svega, analizirajuci učinke Vlade a i svoje učinke. To su putevi, pri čemu bih dodao da je neadekvatno baš u ovom trenutku kada imamo teške momente baš u Vladi kada je predsjednik Vlade prije nedavno saopštio da je bio državni udar u Vladi. Imamo info da se sada prisluškuju neki članovi parlamentalne većine, ne znamo je li kredibilna informacija... Sve to preskočiti i ajmo u nove krugove pregovora je krajnje neozbiljno i ja cu imati lično jaku distancu prema ovom nastavku ovog metoda rada. Ili ćemo napraviti zaokret ali izvjesno nećemo dozvoliti da se još jednu godinu trenira državna politika", jasan je Lekić.
Stav stranke koju predstavlja u tom smislu je jasan, dodaje Lekić:
"Izvjesno, Demos neće učestvovati u novim kuhinjama koje su dosta potrošile i kompromitovale mandat koji smo dobili prije godinu dana", naglašava Lekić.
Nedavno su predstavnici manjinskih partija razgovarali sa potpredsjednikom vlade o mogućem učešću u izvršnoj vlasti.
Novinari Nove M su upitali Lekića kakav je njegov stav u vezi s tim.
"Ja ne znam u čije ime je komunicirao potpredsjednik Vlade, na to ima pravo pretpostavljam u ime svoje stranke . Ja jesam za učešće manjina u sistemu vlasti i mislim da treba dati jednu ozbiljnu ponudu. Takvi sastanci improvizovani. Čujem i da su neke komponente ljudi iz vlade razgovarali sa manjinama. Parlamentarna većina ako hoće da napravi zaokret ka ozbiljnom radu je potrebno da definiše sta hoće, da napravi analizu rezultata ove vlade, drugo da se vidi šta se dalje hoće , kakav zaokret...On je nužan i da sastavni dio tog rada bude ozbiljna javna ponuda manjinama za učešće. Ne sastanci, snimanja, produciranja estradna...toga smo se nagledali. Muka je građanima od silne propagande, parcijale koja se pravi", dodaje Lekić.
Govoreći o politickoj perspektivi DPS-a i njenog lidera Mila Đukanovića, Lekić kaže da je nesumnjivo da Đukanović vodi jednu politiku destabilizacije zemlje.
"Da je njegovo geslo što gore to bolje, da on želi da se pozicionira kao šef opozicije. Imao je ove izlete na Cetinju, na neprijavljenom skupu dolazi predsjednik države. Pojavljuje se i bivši predsjednik države koji je dobitnik najvišeg ordena pravoslavlja koji je dobio od patrijarha Irineja", podsjetio je Lekić.
Đukanović u ovom trenutku priželjkuje povratak ali to radi sredstvima koji nisu kredibilna alternativa, zaključuje Đukanović.
Komentari