Otvarajući izložbu, kustosica Anja Marković je kazala da Dizdarević i Karailo osjećaju i reaguju na nevjerovatnu brzinu razvoja i transformacije savremenog društva, ali i probleme koji usput nastaju.
- Tu su da poentiraju i da nas zapitaju, natjeraju da se zamislimo… Dižući svijest i ukazujući na probleme umjetnici poput Dizdarevića i Karaila jesu ona lokomotiva društva - istakla je Marković.
KONEKCIJA
Dizdarević je kazao da se ovom prilikom, uzevši u obzir broj izloženih radova, može govoriti o dvije samostalne izložbe u Dvorcu Petrovića.
- Riječ je o intermedijskoj izložbi. Što se tiče mojih radova, publika može zaključiti da četiri sobe u kojima su izloženi, predstavljaju četiri cjeline sa različitim podlogama i kontekstima - rekao je Dizdarević.
Prema njegovim riječima, ova izložba nastaje kao svojevrsan odgovor na savremena društvena dešavanja.
- Konkretno, kod određenih mojih radova može se reći da je tema postfašizam. Kako imamo priliku da pratimo i globalnu sliku u svijetu i u Evropi, vidimo jačanje fašističkih ideja. To je nešto što dominira ukupnim i medijskim i socijalnim prostorom. U tom smislu ovo je moj pokušaj da se ukaže na određene devijacije - kazao je Dizdarević.
Kada je o materijalima od kojih su radovi izrađeni riječ, umjetnik ističe da postoje određeni materijali koji mogu odgovoriti na određene teme.
- Dijapazon materijala je prilično širok. Imate tu odlivke, otiske zuba, plastiku koju svakodnevno koristimo u našim životima i koja dobija neku novu formu. Zbog toga smo i nazvali ovu izložbu ,,Formalin“- ne zbog tečnosti u kojoj se čuvaju medicinski eksponati, već zbog nečega što čini spoj između onoga čime se bavi kolega Karailo i mog rada. Naše prijateljstvo traje još od studentskih dana i na neki način promišljanja o umjetnosti smo gradili zajedno kroz školovanje. Bez obzira što potpuno drugačije reagujemo na određene teme i što su konteksti radova kojim se bavimo potpuno drugačiji, ta umjetnička konekcija postoji - kazao je Dizdarević.
DEVIJACIJE
Posebnu pažnju publike na izložbi izazvao je Dizdarevićev rad ,,Silencio, madre silencio est!“,koji je sačinjen od 51 tegle ,,mrtvih“ jezika.
- Naša je dužnost da upozoravamo na određene devijacije koje postoje u društvenim zajednicama. Po mom mišljenju, bez namjere da se kritikuje bilo ko individualno, procijenio sam da bi bilo nužno pokrenuti intelektualce koji ćute u ovom vremenu. Taj rad treba da ih podstakne da koriste svoje znanje. Bez potrebe da morališem bilo kome, želim da upozorim na devijacije koje su prisutne. Smatram da je svijet u opasnosti. Potrebna nam je njihova sugestija, njihov govor u momentu kada postoji mogućnost da planeta ode u pravcu u kojem ne bi trebalo - kazao je Dizdarević.
Pobjeda.me
Komentari